Nagietek kwiat - 50g - Flos

Zio000780

Nowy produkt

Kwiaty nagietka zawierają  olejek eteryczny, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.

Więcej informacji

5,92 zł

- +

Marka: Flos

 
Więcej informacji

Nagietek jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (złożonych), osiąga 20-50 cm wysokości. Łodyga jest statyczna, wzniesiona, bogato ugałęziona, żeberkowana i pokryta miękkimi gruczołowymi włoskami, przez co sprawia wrażenie klejącej się. Górne liście są siedzące, wydłużone i obejmujące łodygę, podobnie gęsto owłosione. Liście dolne są krótkoogonkowe i szeroko-łopatkowate. Kwiaty zebrane są w koszyczki na szypułkach i wyrastają w szczytowych częściach łodyg. Nagietek kwitnie od kwietnia do sierpnia, a kwiaty maja barwę ciemnożółtą lub pomarańczową, zewnętrzne kwiaty k koszyczku są języczkowate i dają owoce, środkowe natomiast maja kształt rurek i są bezpłodne. Owocem nagietka jest sierpowato wygięta niełupka.


Jako surowiec zielarski zastosowanie mają kwiaty, które zawierają  olejek eteryczny, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.

Wewnętrznie zaleca się stosowanie nagietka przy nieżycie żołądka i jelit, a zwłaszcza w przewlekłym i opornym na inne leki wrzodzie żołądka i dwunastnicy oraz we wrzodziejących zapaleniach jelita grubego. Także w stanach zapalnych dróg żółciowych (spowodowanych infekcją), w dysfunkcji wątroby i upośledzeniu jej pracy po przebytym wirusowym zapaleniu lub uszkodzeniu przez trujące związki. 

Zewnętrznie roślina ma zastosowanie w uszkodzeniach skóry, jak kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka, a także w owrzodzeniach żylakowych, zapaleniu skóry, żylakach odbytu, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, wysypkach skórnych, odmrożeniach i innych. Nagietek stosuje się również na błony śluzowe jako środek przeciwzapalny i bakteriobójczy, a nawet we wczesnych stanach nowotworowych w porozumieniu z onkologiem. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze surowiec znalazł zastosowanie także przy wspomaganiu leczenia stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu, zapobiega nadmiernemu wysuszeniu narządu wzroku i łagodzi podrażnienia.


Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Napisz opinię

Nagietek kwiat - 50g - Flos

Kwiaty nagietka zawierają  olejek eteryczny, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.

Napisz opinię

 
Comments(0)

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Menu