Nagietek kwiat - 50g - Flos

Nagietek kwiat - 50g - Flos

Flos
Dostępny
7,20 zł
Brutto

Kwiaty nagietka zawierają  olejek eteryczny, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.

Opis

Nagietek jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (złożonych), osiąga 20-50 cm wysokości. Łodyga jest statyczna, wzniesiona, bogato ugałęziona, żeberkowana i pokryta miękkimi gruczołowymi włoskami, przez co sprawia wrażenie klejącej się. Górne liście są siedzące, wydłużone i obejmujące łodygę, podobnie gęsto owłosione. Liście dolne są krótkoogonkowe i szeroko-łopatkowate. Kwiaty zebrane są w koszyczki na szypułkach i wyrastają w szczytowych częściach łodyg. Nagietek kwitnie od kwietnia do sierpnia, a kwiaty maja barwę ciemnożółtą lub pomarańczową, zewnętrzne kwiaty k koszyczku są języczkowate i dają owoce, środkowe natomiast maja kształt rurek i są bezpłodne. Owocem nagietka jest sierpowato wygięta niełupka.


Jako surowiec zielarski zastosowanie mają kwiaty, które zawierają  olejek eteryczny, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.

Wewnętrznie zaleca się stosowanie nagietka przy nieżycie żołądka i jelit, a zwłaszcza w przewlekłym i opornym na inne leki wrzodzie żołądka i dwunastnicy oraz we wrzodziejących zapaleniach jelita grubego. Także w stanach zapalnych dróg żółciowych (spowodowanych infekcją), w dysfunkcji wątroby i upośledzeniu jej pracy po przebytym wirusowym zapaleniu lub uszkodzeniu przez trujące związki. 

Zewnętrznie roślina ma zastosowanie w uszkodzeniach skóry, jak kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka, a także w owrzodzeniach żylakowych, zapaleniu skóry, żylakach odbytu, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, wysypkach skórnych, odmrożeniach i innych. Nagietek stosuje się również na błony śluzowe jako środek przeciwzapalny i bakteriobójczy, a nawet we wczesnych stanach nowotworowych w porozumieniu z onkologiem. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze surowiec znalazł zastosowanie także przy wspomaganiu leczenia stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu, zapobiega nadmiernemu wysuszeniu narządu wzroku i łagodzi podrażnienia.


Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Szczegóły produktu

Zio000780
34 Przedmioty
Nowy

Komentarze (0)

No reviews

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również

[wordpressblogposts name='Strprodukt']

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności