Nostrzyk ziele - 50g - Flos

Zio000398

Nowy produkt

Surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczające naczynia krwionośne, łagodzące, moczopędne, wzmacniające żyły

Więcej informacji

 
Więcej informacji

Nostrzyk żółty Melilotus oficinalis), to roślina jednoroczna lub dwuletnia, należąca do rodziny bobowatych (Fabaceae). Osiąga 30-120 cm wysokości. Łodyga dołem się pokłada, a górą jest wzniesiona (dodatkowo czasem słabo owłosiona), w dotyku kanciasta, żeberkowana i rzadko ulistniona. Liście są nagie i krótkoogonkowe. Górne złożone są  z trzech podłużnie lancetowatych listków z ząbkowanymi brzegami, listki dolnych liści są rombowato-jajowate. Przylistki (są całobrzegie, lancetowate, zaostrzone) są szczególnie dobrze widoczne przy rosnących wyżej liściach łodygowych. Kwiaty są żółte, zwisające i zebrane w długoszypułkowe grona, które wyrastają w katach liści przy wierzchołkach pędów. Kwitnienie ma miejsce od lipca do października. Owocem jest jajowaty strąk. System korzeniowy jest palowy i rozgałęziony.

Surowcem zielarskim jest ziele, które zawiera:

-kumarynę,

-melilotynę,

-garbniki,

-flawonoidy, 

-śluzy,

-kw. kumarynowy,

-kw. melilotowy,

-flawonoidy,

-kw. alantoinowy,

-alantoina,

-kw. moczowy,

-metylo-betaina

-kw. nikotynowego,

-trygonelina,

-3,4-dihydrokumaryna ,

-dikumarol,  

-kw. meliloto-o-kumarynowy. 

Surowiec wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, rozkurczające naczynia krwionośne, łagodzące, moczopędne, wzmacniające żyły

Wyciągi z ziela nostrzyka mają zastosowanie w leczeniu zapalenia żył, zastojów żylnych i limfatycznych, w profilaktyce zakrzepicy, w łamliwości naczyń krwionośnych, w leczeniu żylaków kończyn dolnych i hemoroidów, poprzez pobudzenie krążenia krwi i limfy.

Nostrzyk wywiera działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu wydalniczego i oddechowego. Reguluje przemianę materii i wypróżnienia; zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego, trzustkowego, jelitowego oraz żółci.

Wykazuje działanie hipotensyjne, silnie uspokajające, nasercowe, lekko nasenne, wzmacniające, polepszające samopoczucie, silnie przeciwobrzękowe (przeciwwysiękowe), przeciwropne, napotnie przeciwgorączkowe, odtruwające, odkażająco, zmiękczająco; 

Herbatkę z ziela lub samych kwiatów zaleca się  przy przeziębieniu, zaflegmieniu dróg oddechowych i nieżycie przewodu pokarmowego.

Napar z ziela zwiększa laktację. 

Zewnętrznie (okłady, przemywanie, płukanki) używa się go na rany, wrzody, czyraki, nerwobóle, obrzęki i stany zapalne skóry, ropnie, pryszcze, owrzodzenia, choroby oczu i kobiece, choroby włosów,  trądziki,  wągry.

W medycynie XIX wieku nostrzyk nazywany był także nozdrekiem lekarskim. Z ziela i pędów kwiatowych przygotowywano papkę do okładów, ponadto przygotowywano napar do przemywania i płukanek przy opuchliznach i obrzmieniach gruczołów, ropniach, obrzękach węzłów chłonnych.

Jest to roślina miododajna. Po wysuszeniu ładnie pachnie “siankiem”. Suszone ziele odpędza mole (wkładano dawniej do szaf).

 

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Napisz opinię

Nostrzyk ziele - 50g - Flos

Surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczające naczynia krwionośne, łagodzące, moczopędne, wzmacniające żyły

Napisz opinię

 
Comments(0)

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Menu