Zaburzenia czynności śledziony (mieszanka ziołowa 350g) - receptura wg Klimuszko

Mieszanka ziołowa stosowana przy zaburzeniach czynności śledziony. Receptura wg książki "Wróćmy do ziół" Ojca Klimuszko


 1. Ten produkt nie jest obecnie dostępny.

3,76 zł

-2%

3,84 zł 1. Ten produkt nie jest obecnie dostępny.

27,42 zł

-2%

27,98 zł

Jeden z produktów nie jest już dostępny. Nie można kupić tego pakietu

Opis pakietu

Zaburzenia czynności śledziony- informacje ogólne

Śledziona jest narządem umieszczonym w jamie brzusznej w podżebrzu. To najważniejszy narząd układu limfatycznego. Jej główne zadanie to oczyszczanie organizmu z zużytych lub uszkodzonych elementów morfologicznych krwi (erytrocytów, krwinek białych i trombocytów), ale także filtrowanie i niszczenie antygenów1. Może również magazynować pewną pulę krwi. Wraz z trzustką uczestniczy w procesach trawienia i rozprowadzania składników odżywczych po organizmie.

U osób dorosłych gdy śledziona pracuje prawidłowo nie jest wyczuwalna. Mimo że ze względu na budowę i możliwość napełniania się krwią jej wielkość zmienia się, zazwyczaj oscyluje wokół 150 g. Jeśli da się wyczuć ją palpacyjnie (pod palcami) pod lewym łukiem żebrowym, oznacza to, że uległa powiększeniu ok. 1,5 razy, ale w drastycznych wypadkach jej objętość może sięgnąć nawet 10 kg. Oznacza to, że z jakiegoś powodu nastąpiło zaburzenie jej funkcji i nasz organizm od razu odczuwa tego dotkliwe skutki. Stanu zapalnego śledziony w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, ponieważ zwykle jest on przejawem rozmaitych chorób.

Objawy

Kiedy śledziona zaczyna się powiększać, przejawia się :

Silny ból

Ból jest jednym z nieomylnych i bezpośrednich symptomów stanu zapalnego śledziony. Występuje on w górnej części brzucha, po lewej stronie. W niektórych przypadkach ból może promieniować na plecy lub dochodzić aż do lewego ramienia.

Charakterystyczne dla powiększonej śledziony jest to, że ból – zwykle bardzo silny – zawsze koncentruje się po lewej stronie organizmu. Może nawet dojść do sytuacji, w której promieniujący na inne organy ból utrudnia swobodne oddychanie.

Anemia

Główną funkcją śledziony jest filtrowanie i oczyszczanie krwi. Dodatkowo jest odpowiedzialna za zdrowie czerwonych i białych komórek krwi. Jeśli są one słabe i brakuje im witalności, pozostałe organy nie będą w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji.

Kiedy śledzionę obejmuje stan zapalny, ta nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach, stąd też mogą pojawić się zaburzenia w produkcji czerwonych komórek krwi – czyli po prostu ich niedobór.

Popularna anemia czy niedokrwistość mogą więc świadczyć o chorobie śledziony.

Zmęczenie

Przy każdym wysiłku fizycznym brak tchu. Nie ma znaczenia czy jest to bieg, pływanie czy zwyczajne wchodzenie po schodach… Po prostu bardzo szybko następuje wyczerpanie.

Zmęczenie po przebudzeniu, a wstanie z łóżka to prawdziwe wyzwanie.

Zmęczenie niemal zawsze jest powiązane z niedokrwistością, z deficytem czerwonych komórek krwi.

Z każdym kolejnym dniem zmęczenie się nasila, aż do osiągnięcia stanu maksymalnego wyczerpania.

Brak apetytu

Brak apetytu to kolejny objaw jasno wskazujący na zaburzenia w funkcjonowaniu śledziony.

Kiedy następuje przerost tego organu, nasz organizm stale odczuwa sytość, w związku z czym nie mamy ochoty na jedzenie. Już po kilku kęsach żołądek wysyła sygnał do mózgu, by zakończyć spożywanie posiłku.

Jak to się dzieje, że cały czas odczuwamy sytość? Otóż w wyniku przerostu śledziony następuje nacisk na żołądek, a to z kolei wywołuje fałszywe uczucie, że jesteśmy syci. W rzeczywistości żołądek zmniejsza swą pojemność i odczuwamy sytość już po spożyciu niewielkich porcji posiłków.

Długo gojące się rany

Powiększona, objęta stanem zapalnym śledziona zatrzymuje w swych strukturach więcej niż zwykle czerwonych i białych komórek krwi. W związku z czym do poszczególnych narządów naszego organizmu dociera ich znacznie mniej niż normalnie.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niedobór czerwonych krwinek jest bezpośrednią przyczyną niedokrwistości lub anemii. Z kolei deficyt białych komórek krwi przyczynia się do obniżenia produkcji płytek krwi.

Taka sytuacja znajduje bezpośrednie odbicie w procesie gojenia się ran. Krew jest bardziej rozrzedzona niż normalnie oraz maleje jej krzepliwość. Stąd rany goją się znacznie dłużej.

Znaczne powiększenie śledziony prowadzi do dysfunkcji w codziennym życiu, które ujawniają się w trakcie ubierania, utrzymywania higieny, wchodzenia po schodach, siadania czy oddawania moczu. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia narządu, które grozi nawet śmiercią.

Taki scenariusz jest jednak rzadki. Zazwyczaj pacjenci borykają się z łagodniejszym rozrostem śledziony. Jeśli osiągnie 350 g, medycyna określa go jako splenomegalię.

Przyczyny

Przyczyny są różnorodne - zazwyczaj powiększenie stanowi nie samodzielną jednostkę chorobową, a objaw innych zaburzeń. Należą do nich m.in.

 • niedokrwistości wrodzone lub nabyte
 • choroby zakaźne (kiła, malaria, różyczka, dur brzuszny, toksoplazmoza, borelioza, bąblownica, candydoza),
 • ostre białaczki,
 • choroby autoimmunologiczne i układowe (reumatodialne zapalenie stawów - RZS - toczeń rumieniowaty układowy lub sarkoidoza),
 • torbiele i nowotwory
 • Zdarza się, że rozrost towarzyszy zaawansowanej niewydolności serca lub nadciśnieniu wrotnemu (najczęściej w przebiegu marskości wątroby)

Liczba potencjalnych przyczyn powiększenia śledziony rzeczywiście jest imponująca, ponieważ intensywnie reaguje ona na szereg nieprawidłowości w organizmie. Przez lata w medycynie zachodniej jej funkcje były niedoceniane, ale dziś wiemy już, że nie tylko jest największym narządem limfatycznym, ale pozostaje prawdziwym centrum energetycznym organizmu, a zaburzenie jej funkcji prowadzą do niedożywienia tkanek i narządów. Tę prawdę dużo wcześniej odkryto w medycynie Wschodu.

Mieszanka ziołowa na zaburzenia czynności śledziony wg receptury o Klimuszko z książki "Wróćmy do ziół"

Na szczęście powiększona śledziona może wrócić do normalnych rozmiarów, pod warunkiem podjęcia odpowiedniego leczenia.

Fitoterapia przedstawia swoje rozwiązania na problemy z funkcjonowaniem śledziony. Jeśli jej czynności zostaną zaburzone, można przygotować ziołową mieszankę.

Skład mieszanki

 • Korzeń arcydzięgiela,
 • Liść pokrzywy,
 • Kwiatostan kocanki,
 • Koszyczki rumianku,
 • Ziele dziurawca,
 • Ziele glistnika,
 • Owoc kopru włoskiego

Działanie

Zarówno suszone liście pokrzywy, jak i dziurawiec i rumianek znane są ze swoich przeciwzapalnych właściwości. Pokrzywa dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i wpływa na procesy przemiany materii (pobudza aktywność gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz przyspiesza proces eliminacji szkodliwych procesów metabolizmu) i przeciwdziała słabym biegunkom.

Również dziurawiec stosowany jest w zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego, ponieważ działa rozkurczająco na mięśnie gładkie i ułatwiają trawienie.

Sposób użycia

 • Wszystkie składniki (waga po 50 g.) zmieszać razem
 • wziąć kopiastą łyżkę stołową tej mieszanki,
 • zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia.
 • Potem przecedzić, lekko podgrzać i wypić przed posiłkiem.
 • Pić trzy razy dziennie po szklance naparu 20 minut przed posiłkiem.

Działanie mieszanki warto wspmóc dodatkową suplementacją preparatami poprawiającymi witalność, zwalczającymi anemię, oczyszczającymi.

 • Scalar burak liofilizowany
 • Aboca żeń szeń
 • singularis spirulina
 • solgar chlorella
 • herbanordpol olej z ostropestu
 • aboca karczoch
 • Apipol mleczko pszczele
 • now maca
 • dr Gaja sok z Noni
 • diochi Astomin

Zawartość pakietu

Arcydzięgiel pobudza czynności wydzielnicze, działa rozkurczowo, wiatropędnie, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, a także śliny i moczu. Ponadto działa również wykrztuśnie, co jest pomocne przy przeziębieniu i grypie z objawem kaszlu.


Dzięgiel Litwor ( Angelica archangelica L.) jest rośliną dwuletnią i jest  gatunkiem z rodziny selerowatych (Apiaceae).  W pierwszym roku tworzy rozetę liści, a drugim łodygę, która jest Gruba, naga, bruzdowana, nieowłosiona, rozgałęziona, pusta w środku w międzywęźlach i dorasta do 2 m wysokości. Liście są duże, pierzastodzielne, osadzone na długich ogonkach. Kwitnie pod koniec lata i obumiera po wydaniu nasion, a jego kwiaty są Drobne, zebrane w duże, kuliste baldachy złożone, zielonkawo-żółte  i zielonkawo-białe. Owocem arcydzięgla są duże rozłupki, które składają się z 2 płaskich, jasnobrązowych niełupek. Kłącze jest krótkie pofałdowane i brunatne. Wyrastają z niego cienkie, podłużnie bruzdowane korzenie. Kłącze i korzenie w środku są gąbczaste i białe.   

Surowcem roślinnym jest korzeń zawierający olejek lotny, w którego skład wchodzą:

- terpeny,

- związki kumarynowe,

- flawonoidy,

- garbniki,

- kwasy organiczne.

Działanie i zastosowanie:

Arcydzięgiel pobudza czynności wydzielnicze, działa rozkurczowo, wiatropędnie,  zwiększa wydzielanie soków trawiennych, a także śliny i moczu.

Działa wykrztuśnie, dzięki czemu ma zastosowanie w przeziębieniu, kaszlu czy zaflegmieniu płuc.

Przez działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie poprawia trawienie oraz reguluje pracę układu pokarmowego (przeciwdziała zaparciom i biegunkom).

Wspomaga pracę wątroby oraz woreczka żółciowego, jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu niestrawności i zaniku apetytu na tle nerwowym.

Stosowany jest również zewnętrznie na owrzodzenia, rany i oparzenia, dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym. Olejek jest wykorzystywany do nacierania przy nerwobólach i bólach mięśni i reumatycznych.

Działa uspokajająco, łagodzi nadmierną bezsenność i pobudliwość.

Wzmacnia naczynia krwionośne oraz serce.

Reguluje krwawienia miesiączkowe.

Pomimo tego, iż  w zielarstwie zasadniczym surowcem jest korzeń, to pozostałe części rośliny mają również swoje zastosowanie np. ogonki liściowe smażone w cukrze stosowane są jako ozdoba do tortów i ciast, jednak najbardziej znanym wyrobem jest likier – litworówka.

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Liść pokrzywy ma właściwości przeciwkrwotoczne, działa przeciwbiegunkowo i moczopędnie.


Pokrzywa roślina należąca do rodziny pokrzywowatych, osiąga 30-150 cm wysokości, a jej bliskimi krewniakami są konopie oraz chmiel. Łodyga jest wzniesiona, sztywna, słabo rozgałęziona,  pokryta gęściej lub rzadziej szczeciniastymi, wydzielniczymi włoskami parzącymi. Liście wyrastają parami naprzeciw siebie, umieszczone na długich ogonkach,  z brzegu są grubo piłkowane, owalne. Górna strona liścia pokryta jest zwykle rzadkimi włoskami parzącymi, od spodu są one liczne. Ulistnienie jest nakrzyżległe. Kwiaty zebrane są luźne lub gęste groniaste kwiatostany, zielone, z czterodzielnym okwiatem. Roślina jest przeważnie dwupienna, kwiaty żeńskie po zapyleniu są zwieszone. Pokrzywa kwitnie między czerwcem a październikiem. Owocem są jednonasienne, jajowate lub wąskoeliptyczne i lekko ścieśnione orzeszki.

Surowcem zielarskim są liście, w których obecne są znaczne ilości chlorofili, dużo jest także B-karotenu, ksantofili,  witaminy C,  poza tym garbniki oraz sole mineralne, w tym szczególnie dużo potasu,  wapnia,  żelaza, fosforu. Bicie parzącą pokrzywą stosowane było jako ludowy środek przeciw reumatyzmowi i artretyzmowi.

Liść pokrzywy ma właściwości przeciwkrwotoczne, działa przeciwbiegunkowo i moczopędnie. Obniża również poziom cukru we krwi, oczyszcza i odkwasza organizm, poprawia pracę trzustki, wspomaga leczenie dolegliwości reumatoidalnych, a u karmiących matek działa mlekopędnie. Zewnętrznie wykorzystywana jest do płukania jamy ustnej i okładów.

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Roślina ma działanie żółciopędne, moczopędnie, przeczyszczająco i pobudzająco na czynności żółciowe


Roślina należąca do rodziny astrowatych (złożonych), osiągająca 10-30 cm wysokości. Pokryta jest cała srebrzystymi włoskami, przez co jest wełnistofilcowata i nie tyle zielona co popielatoszara. Łodyga jest ulistniona i rozgałęzia się. Liście dolne są podłużne i odwrotnie jajowate, górne wąskie i mocno zaostrzone Roślina pod ziemia posiada kłącze. Kwiaty są pomarańczowo-żółto-złociste rzadziej bladożółte, zebrane w koliste koszyczki, które tworzą baldachokształtną wiechę. Wewnętrzne kwiaty wyrastają w jednym szeregu i są rurkowe, obupłciowe, a brzeżne to kwiaty żeńskie. Kwitnienie ma miejsce od lipca do października. Owocem jest niełupka z puchem kielichowym.


Surowcem mającym zastosowanie w zielarstwie jest kwiat kocanki, który zawiera  glukozydy, karotenoidy, fitosterole, kwasy organiczne, garbniki i olejek eteryczny. Kocanki piaskowe podlegają w Polsce częściowej ochronie.

Roślina ma działanie żółciopędne, moczopędnie, przeczyszczająco i pobudzająco na czynności żółciowe. Stosowana jest w wspomaganiu pracy wątroby (szczególnie powstałych na tle niedostatecznego wytwarzania żółci)i, w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, także w niedokwaśności soku żołądkowego, a co za tym idzie w regulacji zaburzeń trawienia. Wykorzystywana jest także przy reumatyzmie.

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Kwiat rumianku działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Polecany jest przy nieżycie żołądka i jelit oraz zewnętrznie łagodząco na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne.


Kwiat rumianku działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Polecany jest przy nieżycie żołądka i jelit oraz zewnętrznie łagodząco na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne.

Rumianek pospolity jest jedną z popularniejszych roślin leczniczych. Zawiera dużą ilość olejku eterycznego o właściwościach prozdrowotnych, który zawiera:

- chamazulen o właściwościach przeciwalergicznych,

- cholinę - wykazuje działanie lecznicze względem wątroby i ułatwia regeneracje uszkodzonych komórek, wspomaga usuwanie z organizmu nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów,

- alfa-bisabolol i jego tlenki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym,

- flawonoidy – antyoksydanty zwalczające wolne rodniki i zapobiegające starzeniu komórek,

- fitosterole obniżające poziom cholesterolu,

- poliacetyleny o działaniu przeciwbólowym, antybakteryjnym i pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy,

- garbniki katechinowe o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz ściągającym,

- gorycze pobudzające układ trawienny,

- związki kumarynowe i śluzowe o działaniu rozkurczowym i przeciwzakrzepowym,

- witamina C – antyoksydant, wzmacnia układ krążenia,

- sole mineralne.

Napar z rumianku ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Ponadto ułatwia trawienie i działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Wskazany jest przy bólach żołądka, kolkach czy wzdęciach, a także przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym. Jest także stosowany do zwalczania infekcji gardła i jamy ustnej.

Rumianek może być stosowany u niemowląt w celu złagodzenia kolki oraz do przemywania oczu. Ze względu na właściwości antybakteryjne stosuje się go także do inhalacji podczas przeziębienia oraz w formie kompresów przy skórze podrażnionej, stanach zapalnych oraz grzybiczych.

Ekstrakty z rumianku są składnikiem preparatów przeznaczonych do przetłuszczającej się i skłonnej do łupieżu skóry głowy, a także produktów rozjaśniających włosy blond.

 

Sposób użycia:

1 łyżkę kwiatów (ok. 1 g) zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na około 5 minut, przecedzić. Pić świeżo przygotowany napar 1-2 razy dziennie.

 

Składniki:

Suszone kwiaty rurkowe Rumianku pospolitego Marticaria recutita syn. Chamomilla recutita.

 

Informacje dodatkowe:

Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Przechowywać w temperaturze poniżej 30 °C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

 

Przeciwwskazania:

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na rumianek.

Ze względu na brak wystarczających danych stosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane.

 

Opakowanie:

50g

 

Surowiec wykazuje działanie ściągające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, regenerujące system nerwowy, wzmacniające, żółciopędne, żółciotwórcze, dezynfekujące i pobudzające trawienie.


Dziurawiec zwyczajny to bylina z rodziny dziurawcowatych, osiągająca 30-80 (100) cm wysokości. Łodyga jest sztywna, wzniesiona,  rozgałęziona w górnej części, u dołu drewniejąca. Liście są siedzące, nagie, eliptyczne do równowąskich i zaostrzone, osadzone naprzeciwlegle. Oglądane pod światło uwidaczniają drobne kropki (zbiorniczki olejków eterycznych). Kwiaty są żółte, zebrane w gęste baldachogrono, które jest osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek ( liść, z kąta którego wyrasta kwiat). Kwitnienie ma miejsce od czerwca do sierpnia (września). Owocem jest wielonasienna torebka.
Surowiec musi być stosowany ostrożnie, gdyż zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne.

Surowcem zielarskim jest ziele, które zawiera  hyperycynę, pseudohypericynę, flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hiperozyd, bakteriobójcze garbniki, witaminy A i C oraz olejek eteryczny.

Surowiec wykazuje działanie ściągające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, regenerujące system nerwowy, wzmacniające, żółciopędne, żółciotwórcze, dezynfekujące i pobudzające trawienie. Ponadto zmniejsza objawy łagodnej formy depresji oraz pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie. Stosowany wewnętrznie poprawia nastrój, wzmacnia układ nerwowy, likwiduje nerwobóle, jest pomocny w menopauzie i niestrawności. Zewnętrznie używany jest miejscowo na oparzenia, stany zapalne, na rany i do płukania gardła.

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Surowiec wykazuje działanie  żółciopędne, moczopędne, przeciwzapalne, pobudzające czynność wątroby, przeciwalergiczne, uspokajające, przeciwwirusowe, antynowotworowe, pierwotniakobójcze, bakterio- i grzybobójcze.


Glistnik jaskółcze ziele to bylina z rodziny makowatych, osiągająca 30-100 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona i owłosiona, z czasem łysieje. Liście nieregularne, dolne są pierzastosieczne o odcinkach nierówno, głęboko wcinanych lub karbowanych. Liście górne są krótsze, 3-klapowe.  Wszystkie liście mają ogonki i ułożone są dookoła łodygi. Kwiaty są żółtozielone lub żółte skupione po 3 do 8 w baldaszkach wspartych drobnymi podsadkami (liść, z kąta którego wyrasta kwiatostan). Kwitnienie ma miejsce od maja do września. Owocem jest równowąska torebka. Przy nadmiernym stosowaniu dużymi dawkami zdarzają się zatrucia.

Surowiec wykazuje działanie  żółciopędne, moczopędne, przeciwzapalne, pobudzające czynność wątroby, przeciwalergiczne, uspokajające, przeciwwirusowe, antynowotworowe, pierwotniakobójcze, bakterio- i grzybobójcze. Ponadto ma właściwości oczyszczające organizm, znoszenie bóli menstruacyjnych, ułatwianie wypróżniania oraz ma wpływ rozkurczający na mięśnie. Stosowany jest przy infekcjach dróg żółciowych i przewodu pokarmowego. Zewnętrznie wykorzystywany na uszkodzenia skóry, wypryski, krostki oraz w leczeniu brodawek (kurzajek).

Surowcem zielarskim jest ziele, które zawiera mieszaninę alkaloidów (w tym chelidoninę, sangwinarynę, protopinę), flawonoidy, saponinę i olejek lotny.

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Surowiec wykazuje działanie  wiatropędne, mlekopędne, przeciwkaszlowe,  przeciwskurczowe, przeciwzapalne i dezynfekujące.


Koper włoski to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Osiąga 90-200 cm wysokości. Łodyga jest  rozgałęziona, naga, prosta, drobno żebrowana. Ulistniona skrętolegle i o silnym nalocie woskowym. Liście są  ogonkowe o pochwiastej nasadzie, trzykrotnie pierzaste. Kwiaty zebrane są w baldachy złożone, wyrastające na szczytach pędów, są drobne i żółte. Owocem jest rozłupnia. Roślina ma gruby i palowy korzeń.

Surowcem zielarskim jest owoc, który zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, związki białkowe i olej tłusty.

Surowiec wykazuje działanie wiatropędne, mlekopędne, przeciwkaszlowe,  przeciwskurczowe, przeciwzapalne i dezynfekujące. Ponadto pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Wykorzystywany jest przy wzdęciach, nadmiernej fermentacji w jelitach, bólach brzucha, braku apetytu, kolkach (szczególnie w pediatrii), odbijaniu i mdłościach.


Koper włoski używany jest jako aromatyczna przyprawa.

Skuteczność ziół jest zauważalna wyłącznie przy regularnym i dłuższym stosowaniu.

Dane do przelewu:

EKAA Sp. z o.o.
Leszczyńska 53
60-115 Poznań

mBank: 78 1140 2004 0000 3102 7615 4806
» przeczytaj wszystkie opinie
Accept

Nasza strona zbiera pliki cookies. Jeśli tego nie akceptujesz zmień ustawienia w swojej przeglądarce.