Od kilku lat na popularności zyskuje pewien napój, zwany także “surową kawą”, z uwagi na kolor nasion. Zielona kawa pita jest przez osoby, które z różnych powodów nie mogą rozkoszować się smakiem tradycyjnej “małej czarnej”. Skąd wzięła się taka popularność zielonej kawy? Wszystko dzięki jej wyjątkowym właściwościom.

Używka znana na całym świecie

Kawa zwykle uprawiana jest w krajach tropikalnych, gdyż panuje tam korzystny dla tej rośliny klimat – odpowiednia temperatura oraz wysoka wilgotność. Mimo egzotycznego pochodzenia, kawę pija się na całym świecie i uznawana jest ona za jedną z najbardziej popularnych używek.

 

Tradycyjne, w celu uzyskania gotowych do zmielenia ziaren kawy, najpierw pali się je w wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 300 stopni. To dzięki temu procesowi zyskuje ona charakterystyczny czarny kolor. Zanim jednak ziarna znajdą się w maszynie do palenia, są one… zielone.

 

To właśnie w taki sposób “powstaje” zielona kawa – są to ziarna, które nie były palone.

Właściwości zielonej kawy

W procesie palenia kawa zyskuje wyjątkowy smak, jednak traci też wiele cennych wartości. Obróbka termiczna pozbawia ziarna kawy kwasu chlorogenowego, który ma wyjątkowe działanie antyoksydacyjne. Zwalcza on wolne rodniki, co w konsekwencji prowadzi do spowolnienia procesów starzenia się.

 

Kwas chlorogenowy powoduje też zmniejszenie łaknienia, przez co łatwiej będzie nam uniknąć podjadania – np. podczas rygorystycznej diety. Kwas zmniejsza też wchłanianie glukozy z pożywienia o niecałe 7%, co sprawia, że nasz organizm musi “posiłkować się” wcześniej zgromadzonymi zapasami cukru. W przypadku odchudzania nie warto jednak zdawać się tylko na zieloną kawę – aby pomogła ona w zrzuceniu kilku kilogramów, należy stosować również zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia fizyczne.

Piją zieloną kawę możemy uchronić się przed nowotworami, za sprawą obecności w niej polifenoli, które pomagają usuwać z organizmu metale ciężkie.

Parzenie zielonej kawy

Pomimo innego koloru, kawę zieloną przygotowuje się niemal identycznie, jak tradycyjną. W ofercie wielu sklepów znaleźć można zarówno całe ziarna, jak i gotowy do zaparzenia proszek. Warto pamiętać, by nie zalewać go wrzątkiem, gdyż przez to zielona kawa traci swoje dobroczynne właściwości. Zaleca się pić nie więcej, jak dwie filiżanki dziennie. Raczej nie dodaje się do niej mleka, jednak można ją doprawić według własnego gustu lub posłodzić.

Kto nie powinien pić zielonej kawy?

Mimo swoich właściwości, zielonej kawy nie powinny pić szczególnie kobiety w ciąży lub karmiące, osoby do 16 roku życia lub chorzy na nadciśnienie tętnicze lub choroby serca.