Polski superfoods – zakwas z buraka

W ostatnim czasie coraz częściej możemy słyszeć o zakwasie z buraka. Wielu z nas doceniło niezwykłe właściwości tego napoju. Można go zakupić w sklepie lub samodzielnie zakwasić buraki w swoim domu. Jakie dokładnie działanie skrywa w sobie zakwas buraczany?

Zakwas z buraka otrzymujemy w procesie fermentacji buraków za pomocą bakterii kwasu mlekowego. Z ukiszonych buraków możemy otrzymać także drugi wartościowi produkt – sok z buraka kiszonego. Skupimy się jednak na właściwościach zakwasu. Zakwas zawiera moc witamin, składników a także bakterie probiotyczne, a sam proces fermentacji zwiększa przyswajalność poszczególnych składników.

Zakwas z buraka na anemię

Burak jest bogatym źródłem żelaza, kwasu foliowego a także witamin z grupy B. Te same składniki znajdziemy w zakwasie buraczanym. Żelazo jest niezbędne w produkcji czerwonych krwinek. Przyswajanie żelaza zwiększa także zawarta w zakwasie spora dawka witaminy C. Witaminy z gr. B wpływają pozytywnie na układ nerwowy i pracę mózgu. Zakwas jest pomocny dla osób odczuwających przewlekłe zmęczenie, osłabionych oraz w trakcie rekonwalescencji. Spożywać go także powinny panie mające obfite krwawienia miesiączkowe.

Układ sercowo-naczyniowy

Zakwas buraczany może poszczycić się także zawartością betainy – silnego przeciwutleniacza wspierającego walkę z miażdżycą. Betaina (trimetyloglicyna) wraz z witaminą B6, B12 i kwasem foliowym wspierają metabolizm homocysteiny w organizmie. Zbyt wysokie stężenie homocysteiny powoduje degradację naczyń krwionośnych oraz zwiększa ryzyko formowania skrzepów. Homocysteina przyczynia się do odkładania blaszki miażdżycowej, zwiększa występowanie zawałów serca i udarów mózgu. Za sprawą obecności azotanów zakwas z buraka zwiększa także dotlenienie organizmu, zmniejsza ciśnienie krwi oraz poprawia wydolność fizyczną organizmu i pracę serca. Azotany przekształcając się w tlenek azotu rozszerzają naczynia krwionośne.

Naturalny napój probiotyczny

W zakwasie buraczanym znajduje się pożyteczna mikroflora, która wspiera funkcjonowanie jelit. Zakwas jest remedium na wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego. Zapobiega uporczywym zaparciom, poprawia perystaltykę jelit, wspomaga przyswajanie składników odżywczych z pożywienia a także hamuje procesy gnilne w jelitach i wzdęcia. Zakwas wzmocni organizm także w trakcie i po infekcji, warto popijać go podczas antybiotykoterapii. Warto włączyć zakwas z buraka do swojej diety zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, dlatego że skutecznie wzmacnia odporność. Ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe a także chroni przed grzybicą.

Uważa się także, że zakwas z buraka hamuje rozwój komórek nowotworowych. Istnieją doniesienia, że fermentowany sok zwiększa działanie leków na raka żołądka. Posiada bowiem mnóstwo bioflawonoidów – antyoksydantów, które działających ochronnie na ludzkie DNA. Poprzez przyspieszenie metabolizmu jest cenny dla osób odchudzających się. Zawiera także bardzo mało kalorii – ok. 12kcal/100ml. Oprócz wymienionych witamin i minerałów zakwas jest także źródłem: magnezu, wapnia, fosforu, cynku.

Aby wzbogacić smak i działanie napoju, można dodać do niego przyprawy: czosnek, ziele angielskie, liście laurowe oraz sól. Zakwas można dodawać także do barszczu – uszlachetni jego smak i nada kwaskowej nuty. Szklanka zakwasu na dzień znacząco poprawi stan naszego zdrowia. Zakwas z buraka może być bezpiecznie spożywany przez cukrzyków, dlatego że większość znajdujących się w buraku cukrów przefermentowała – czyli została zużyta przez bakterie kwasu mlekowego. Jest także polecany dla kobiet w ciąży oraz karmiących.