A więc… stawy

Na ból stawów narzeka coraz więcej osób. Nie tylko osoby starsze, u których z wiekiem jest mniej kolagenu, ani sportowcy, narażeni na wiele kontuzji. Podejście zakładające, że i tak nic mi nie pomoże, to chociaż posmaruję się maścią przeciwbólową, nie jest w porządku. Pomóżmy swoim stawom zregenerować się, naprawmy to co być może przez styl życia i sposób odżywiania doprowadziło do bólu.

Stawy – skąd ten ból?

Zastanówmy się od czego nas bolą kolana, biodra czy np. staw barkowy. Czy może prowadzę siedzący tryb życia? Mało się poruszam, a może mam za dużo kwasu moczowego, który objawia się stanem zapalnym stawów? A może mimo zdrowego trybu życia z wiekiem stawy wykazują większe zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze?

Mało ruchu tłumaczymy brakiem czasu na sport i ćwiczenia. Jednak znajdując te15 minut w ciągu dnia, by poświęcić je na gimnastykę, zauważymy wiele korzyści takich jak właśnie zmniejszenie bólu stawów, poprawa sylwetki, samopoczucia, dotlenienie organizmu itd.

Jeśli ból stawów wynika z dny moczanowej, to musimy zacząć od wydalenia złogów kwasu moczowego, działać przeciwzapalnie i zapobiegać dalszemu gromadzeniu się substancji szkodliwych. Pomogą nam w tym dobrze dobrane mieszanki ziół.

Cudowny kolagen na stawy!

Chrząstka stawowa składa się między innymi z glukozaminy i chondroityny. Są to związki, które zapobiegają rozwojowi zmian w układzie kostno-stawowym, wspierają wytwarzanie mazi stawowej oraz produkcję kolagenu. Znajdziemy je w wielu preparatach do stosowania wewnętrznego, a także w maściach.

Przyjmując gotowy kolagen możemy przyspieszyć wypełnianie się przestrzeni międzystawowej, dzięki temu złagodzimy ból. Najlepiej wybierać ten pochodzenia rybiego, pamiętajmy o witaminie C, od której między innymi zależy przyswajanie kolagenu. Dodatkową zaletą suplementacji kolagenem jest poprawa stanu skóry i włosów.

Egzotyczne rośliny na pomoc stawom

Boswellia, inaczej kadzidłowiec indyjski to źródło cennej żywicy wykorzystywanej w leczeniu stawów. Reumatoidalne zapalenie, zwyrodnienia, urazy kostne to tylko kilka przykładów dolegliwości w jakich pomaga wyciąg z tego wspaniałego drzewa.

Popularna vilcacora, czy jak kto woli nazywać koci pazur to prawdziwa skarbnica substancji pozytywnie działających na nasz organizm. Zmniejsza ból i stan zapalny stawów, wspomaga leczenie artretyzmu i przynosi ulgę przy przemęczeniu mięśni. Poza tym silnie wzmacnia siły obronne organizmu. Korzystnie wpływa również na układ nerwowy i naczynia krwionośne.

MSM? A co to takiego?

MSM to nic innego jak siarka organiczna. Pierwiastek ten jest niezbędny w profilaktyce i leczeniu chorób stawów. Zmniejsza obrzęk, poprawia ruchomość stawów i działa przeciwzapalnie. Uzupełnimy jej niedobory wraz z pożywieniem lub suplementami diety. Naturalnie znajdziemy ją np. w jajach, czosnku i brokułach.