Właściwości smalcu z gęsi

Zdrowy tłuszcz zwierzęcy? A jednak taki istnieje! Na co pomaga?

Smalec gęsi to tłuszcz, który powstaje po wytopieniu gęsiego sadła. Znalazł on zastosowanie nie tylko w kuchni. Dzięki swoim zdrowotnym i leczniczym właściwościom stanowi element domowych sposobów na różne schorzenia.

Smalec ten ma wiele wartości odżywczych. Jest źródłem żelaza, magnezu, ale też witamin: A, D, E, czy witamin z grupy B. Zawiera wysoką zawartość (ponad 2/3) nienasyconych kwasów tłuszczowych, stąd zalicza się go do zdrowszych tłuszczów zwierzęcych.

Smalec gęsi na cholesterol

Podobnie jak oliwa z oliwek, smalec ten zawiera jednonienasycony kwas oleinowy. Mimo, że kaloryczny, wspomaga obniżyć poziom cholesterolu. Dba o cały układ naczyniowy, zaleca się go spożywać w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.

Smalec gęsi na infekcje

Doskonale sprawdza się w przypadku infekcji, przeziębienia, któremu towarzyszy katar, kaszel, czy podwyższona temperatura. Wykazuje on działanie rozgrzewające. Wystarczy, że rozpuścimy go w gorącym mleku i wypijemy. Picie takiego napoju 3 razy dziennie pozwoli nam szybko zapomnieć o przeziębieniu. Można też nim smarować klatkę piersiową i plecy, np. tuż przed samym snem w celu zmniejszenia kaszlu. Tą metodę można stosować u dorosłych, jak i u dzieci.

Smalec gęsi na dolegliwości bólowe stawów

Tłuszcz ten może przynieść ukojenie osobom, zwłaszcza starszym, cierpiącym na bóle, czy stany zapalne stawów. Jest też pomocny w przypadku zwyrodnień kolan, bioder, czy kręgosłupa. Najczęściej zaleca się połączyć smalec gęsi z olejkiem rycynowym i taką miksturą wcierać w obolałe miejsca, aż do całkowitego wchłonięcia. Poleca się też wcierać miksturę smalcu i korzenia żywokostu, w miejsca po przebytych urazach, kontuzjach i złamaniach.

Na rany i oparzenia

Smalec gęsi można również stosować jako okład na rany i oparzenia. Przyśpiesza ich gojenie, zmniejsza opuchliznę, łagodzi ból.

Na zmarszczki i problemy dermatologiczne

Najczęściej w okresie jesienno-zimowym nasza skóra jest często przesuszona. Tłuszcz gęsi skutecznie nawilża, a w połączeniu z olejkiem nagietkowym jako maseczka, regeneruje, natłuszcza i nawilża, wygładzając przy tym zmarszczki. Skutecznie też radzi sobie z różnymi owrzodzeniami.

Smalec gęsi w kuchni

Można używać go do smażenia, gotowania, pieczenia. Ma niską temperaturę topnienia, bo 40°C, ale za to wysoką temperaturę dymienia, bo 220°C. W gotowych daniach jest neutralny, jest niemal bez zapachu i bez smaku. Stosować go można do wszystkich rodzajów potraw, mięsnych, jak i bezmięsnych. Wspaniale smakuje jako dodatek do pieczywa.

Smalec gęsi z pewnością zasługuje na uznanie, dzięki swym licznym zaletom doskonale sprawdzi się jako składnik w kuchni, naturalny lek oraz kosmetyk.