Pierwsza pomoc w walce ze smogiem

Wraz z nadejściem jesiennych chłodów coraz częściej słyszymy o smogu. Zanieczyszczenie powietrza w tym okresie jest wynikiem spalania różnego rodzaju substancji w celu ogrzania pomieszczeń. Problem dotyczy więc głównie większych aglomeracji miejskich ze względu na duże skupisko budynków mieszkalnych.  Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami obecności szkodliwych pyłów w powietrzu, którym oddychamy?

Smoke + Fog = Smog

Smog to zjawisko atmosferyczne, które objawia się wiszącą nad danym obszarem chmurą dymu, spalin i pyłów wymieszanych z powietrzem. Główną przyczyną jego powstawania jest tzw. „niska emisja” pochodząca ze spalania złej jakości węgla i tworzyw sztucznych (śmieci, stare meble) w urządzeniach grzewczych nie spełniających norm emisji spalin, czyli tzw. „kopciuchach”. Niestety nawet drewno uchodzące za ekologiczne paliwo zanieczyszcza powietrze porównywalnie do średniej jakości węgla.

Co wisi w powietrzu?

Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji, wśród których wymienia się:

  • pyły zawieszone takie jak PM 10, PM 2,5 i PM1 – im niższa wartość, tym bardziej szkodliwa cząsteczka, ponieważ dociera do górnych dróg oddechowych, płuc, a te najmniejsze przedostają się nawet bezpośrednio do krwiobiegu; dopuszczalna wartość średnioroczna dla PM 10 wynosi 40 µg/m3, a dla PM 2,5 25 µg/m3; poziom alarmowy dla PM 10 to 300 µg/m3;
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) takiej jak
    benzo(a)piren, będące substancjami rakotwórczymi i powodującymi silne zatrucia; dopuszczalny średnioroczny poziom B(a)P to 1 ng/m3;
  • dwutlenek siarki (SO2), który jest jedną z głównych przyczyn powstawania kwaśnych deszczy i zanieczyszczenia gleb;
  • tlenki azotu (NOx);
  • metale ciężkie takie jak: rtęć, kadm, ołów, mangan czy chrom;
  • dioksyny, czyli trujące związki chemiczne, często odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych czy bezpłodności.

Wpływ na układ oddechowy

Pyły zawieszone w powietrzu mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się także do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz zaostrzenia alergii, astmy, kataru siennego czy zapalenia spojówek. Cząstki o średnicy poniżej 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne PM 2,5, PM 1) wchłaniane są zarówno w górnych i dolnych drogach oddechowych, jak również przenikają bezpośrednio do krwi. Ich dłuższa obecność w krwiobiegu powoduje zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, a także zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Związkiem silnie rakotwórczym, o właściwościach mutagennych jest benzo(a)piren, który powstaje podczas spalania drewna, węgla oraz śmieci, zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET.

Smog a serce

Grupą szczególnie narażoną na skutki zanieczyszczenia powietrza są osoby cierpiące na choroby układu krążenia. W okresach zwiększonego stężenia pyłów w atmosferze nasilają się duszności i bóle w klatce piersiowej. Odnotowuje się wzrost liczby zawałów, udarów mózgu, nagłych śmierci z powodu niewydolności pracy serca. Smog przyczynia się bowiem do powstawania przewlekłych stanów zapalnych naczyń krwionośnych i przyspiesza przedwczesne starzenie się komórek.

Dzieci i kobiety ciężarne

Prowadzonych jest wiele badań na temat wpływu szkodliwości substancji zawieszonych w powietrzu na rozwój dzieci. Okazuje się, że cząsteczki WWA i dioksyny są w stanie pokonać barierę łożyskowo-naczyniową i wpłynąć negatywnie na rozwój układu nerwowego płodu, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń autystycznych. Dzieci urodzone na obszarach szczególnie dotkniętych smogiem mają zwykle mniejszą wagę urodzeniową, długość ciała i obwód głowy. Większa ekspozycja matek na zanieczyszczenia powietrza przekłada się również na gorsze funkcjonowanie układu oddechowego noworodków.

Szkodliwe substancje pokonują barierę krew – mózg

Powodują w ten sposób przewlekłe stany zapalne w obszarze mózgu oraz różnorodne zmiany o charakterze degeneracyjnym, w tym zmiany podobne do obserwowanych w chorobie Alzheimera. W dalszej kolejności dochodzi do upośledzenia zdolności poznawczych i sprawności umysłowej. Powoduje to problemy z pamięcią i koncentracją, niepokój wewnętrzny czy rozdrażnienie. Pojawiają się zaburzenia o charakterze depresyjnym, skłonności do samobójstw i nadużywania przemocy. Zauważono także, że dzieci i młodzież z terenów o wysokim stężeniu zanieczyszczeń, mają gorsze wyniki w nauce i testach psychometrycznych.

Jak uchronić się przed smogiem?

Ochrona przed smogiem polega głównie na unikaniu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. W okresach podwyższonego stężenia pyłów, należy przebywać wewnątrz budynków i zaniechać wietrzenia pomieszczeń. Osoby aktywnie spędzające czas na powietrzu, powinny zaopatrzyć się w certyfikowaną maskę antysmogową, która zawiera filtr węglowy, zapobiegający przedostawaniu się szkodliwych substancji do naszego organizmu. Coraz popularniejsze stają się też domowe oczyszczacze powietrza, chroniące przed niebezpiecznymi dla zdrowia pyłami PM10 i PM 2.5, ale także przed kurzem czy pleśnią. Podobne właściwości wykazują niektóre rośliny doniczkowe takie jak: storczyk, dracena, paproć, figowiec benjamina i bluszcz pospolity.

Regeneracja komórek

Skoro szkodliwe substancje przyspieszają proces starzenia komórek i powodują zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia i układu nerwowego, zadbać należy o dietę bogatą w przeciwutleniacze oraz kwasy omega 3. Podstawą są tutaj ekologiczne warzywa, owoce, ryby morskie, orzechy, a także zdrowe kwasy tłuszczowe np. w postaci oleju lnianego, oleju z ostropestu czy olej z pestek dyni. Doskonałym źródłem kwasów omega 3 jest tran, który działa przeciwzapalnie, wspomaga pracę mózgu i funkcji poznawczych oraz zapobiega chorobom układu krążenia. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne oraz błony śluzowe chroniąc organizm przed przenikaniem szkodliwych pyłów. Dietę warto wzbogacić także o suplementy z witaminą C, która jest silnym antyoksydantem i zwalcza wolne rodniki. Najlepiej przyswajalne są naturalne ekstrakty z owoców aceroli i dzikiej róży. Aby ograniczyć wchłanianie szkodliwych substancji do krwi, warto również uszczelnić jelita. Więcej na ten temat tutaj.

Smogowy detoks

Mimo ogromnych wysiłków włożonych w ochronę przed smogiem, niestety nie jesteśmy w stanie zupełnie uniknąć kontaktu z toksycznymi cząsteczkami. Warto zatem pomyśleć o wzmocnieniu nerek i wątroby odgrywających istotną rolę w oczyszczaniu organizmu. Pomocne mogą być napary z pokrzywy, czystka, mniszka lekarskiego czy ziela ostrożenia. Świetne rezultaty przynosi włączenie do diety ostropestu i chlorofilu np. w postaci chlorelli. Wyjątkowe właściwości odtruwające, odbudowujące komórki i chroniące przed wnikaniem antygenów do krwiobiegu ma także siarka organiczna w postaci MSM.

Smog towarzyszy ludzkości od momentu gwałtownego rozwoju miast i przemysłu. Jeszcze do niedawna nie przywiązywano większej uwagi do ilości niebezpiecznych substancji w atmosferze. Uwagę mediów i ludności większych miast zwróciła dopiero dramatyczna jakość powietrza w Polsce w styczniu 2017 roku. Popularność zyskały urządzenia i aplikacje monitorujące stężenie pyłów i innych substancji. Zwiększyła się też nasza uważność i świadomość zagrożeń spowodowanych oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Warto zatem zapamiętać choć kilka sposobów neutralizowania szkodliwych cząsteczek i włączenie tych zasad w życie w okresie jesienno-zimowym.

Produkty polecane:
1. Olej lniany, Kropla Omega
2. Olej z ostropestu, Herbanordpol
3. Tran Super Kompleks, Solgar
4. Acerola, MedicaLine
5. Witamina C z dzikiej róży, Visanto
6. Ostropest plamisty, Herbanordpol
7. Chlorofil w płynie, My Vita
8. Chlorella, Solgar
9. Ziele czystka, Herbanordpol
10. Liść pokrzywy, Dary Natury
11. Ziele ostrożenia, Dary Natury
12. Korzeń mniszka, Kawon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *