Nosi je w sobie nawet 95% ludzi. Powodują migreny, bóle mięśni, osłabienie, nietolerancje pokarmowe, anemię, a także spadek masy ciała. Dolegliwości te często przypisywane są innym chorobom, stąd tak trudno o właściwą diagnozę. Lekarze bardzo rzadko decydują się na badania wykrywające ich obecność w organizmie. Żyją najczęściej w przewodzie pokarmowym, ale mogą przedostać się do innych organów jak płuca, wątroba czy mózg. O kim mowa? O towarzyszących od zawsze człowiekowi pasożytach.

Skąd te pasożyty?

Do zakażenia pasożytami dochodzi zwykle z powodu niedostatecznej higieny. Brudne ręce są doskonałym transportem dla jaj pasożytów, podobnie jak niedokładnie umyte owoce i warzywa. Niektóre organizmy cudzożywne trafiają do organizmu w pokarmach mięsnych, zwłaszcza w postaci surowej ryby, tataru czy kawioru. Zakażenie może nastąpić przez wodę, zarówno do picia, jak i kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych. Źródłem pasożytów mogą być również zwierzęta domowe.

Chudniesz? Może to tasiemiec

Jelita to wyjątkowo atrakcyjne środowisko do życia organizmów cudzożywnych. To tutaj osiedlają się tasiemce, które trafiają do organizmu w surowym mięsie. Potrafią one osiągać nawet kilka metrów długości. Pierwszymi sygnałami świadczącymi o ich obecności są przewlekłe bóle głowy, zmęczenie, osłabienie i nadpobudliwość. Charakterystyczne dla obecności tych robaków jest brak apetytu lub nadmierny apetyt. Towarzyszyć może im jednocześnie spadek masy ciała, nudności, wymioty, bóle brzucha, a nawet anemia.

Owsiki – nocne szkodniki

To najczęściej występująca grupą pasożytów przewodu pokarmowego. Co roku owsikiem zakaża się około 17 % dorosłych i 38 % dzieci. W grupach wyizolowanych odsetek ten wzrasta nawet kilkukrotnie. Jaja owsicy rozprzestrzeniają się przez kontakt bezpośredni, z zanieczyszczoną żywnością lub przedmiotami użytku codziennego. W organizmie ludzkim trafiają do końcowego odcinka jelita grubego. Po około 4 tygodniach, zwykle w nocy, dojrzałe samice wychodzą na zewnątrz odbytnicy, gdzie składają jaja, wywołując silne swędzenie. Podczas drapania jaja przedostają się na ręce zakażonego i przenoszone są dalej. Zachowują one żywotność nawet przez kilka tygodni. Objawami zakażenia owsikami są: zaczerwieniona skóra i świąd w okolicy odbytu oraz pozostałe symptomy charakterystyczne dla obecności robaków w organizmie: bóle głowy, nadpobudliwość, osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha, anemia. Owsiki mogą dostać się również do sromu i pochwy, wywołując stany zapalne narządów rodnych. Aby wyeliminować owsiki, kilkutygodniowej kuracji musi poddać się cała rodzina. Niezbędna jest codzienna wymiana pościeli i ręczników, pranie ich w wysokich temperaturach oraz częsta dezynfekcja urządzeń sanitarnych. Konieczne jest także przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych.

Glista ludzka

To kolejny najczęściej występujący pasożyt ludzki. Jest bardzo trudny do wykrycia, ponieważ w początkowym stadium nie wywołuje prawie żadnych objawów poza utratą wagi i apetytu czy osłabieniem. Czasami o ich obecności świadczą cienie pod oczami, opuchnięte powieki lub reakcje alergiczne. Gdy larwy rozprzestrzenią się w organizmie mogą kolei wywołać zapalenie oskrzeli lub płuc, jednak w tych przypadkach mało kto skojarzy te choroby z glistnicą. Glista ludzka jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, ponieważ potrafi w ciągu doby znieść w jelitach nawet 250 tysięcy jaj. W wyniku ich gwałtownego rozmnażania może dojść do niedrożności jelita, a w takim przypadku ratunkiem dla życia człowieka będzie już tylko operacja.

Inne obleńce

Do robaków obłych żerujących w organizmie ludzkim należy także włosogłówka. Do zakażenia dochodzi w wyniku braku odpowiedniej higieny i spożycia jaj obecnych na pokarmach lub w wodzie pitnej. Warto wiedzieć, że jaja włosogłówki mogą być przeniesione nawet przez muchy. U niektórych osób nie wywołuje ona żadnych objawów, a u pozostałych występuje biegunka, bóle brzucha, wysypki i pokrzywki na skórze, brak apetytu, anemia, rozdrażnienie, bezsenność, osłabienie i bóle głowy. Obecność włosogłówki może doprowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego lub choroby wrzodowej. U dzieci z kolei, może nawet dojść do opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego. Nie leczona prowadzi do rozwoju trichuriozy, która objawia się anemią i krwisto-śluzowym stolcem.

Nie tylko robaki, ale i pierwotniaki

Najczęściej spotykanym zakażeniem pierwotniakami jest lambioza, wywołana wtargnięciem wiciowca jelitowego (Lamblia intestinalis). Do zakażenia dochodzi przez zjedzenie pokarmu z lamblią oraz podczas analnych kontaktów seksualnych. Jeśli układ odpornościowy nie poradzi sobie z jej obecnością, pierwotniak może uszkodzić błony śluzowe jelita. U zakażanego pojawiają się wtedy biegunki oraz dochodzi do zaburzenia wchłaniania tłuszczów, witaminy B12, kwasu foliowego i laktozy. Mogą również wstąpić zapalenia stawów, zespół jelita drażliwego czy zespół chronicznego zmęczenia.

Profilaktyka

Jeszcze w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia profilaktyczne odrobaczanie było często stosowaną praktyką. Obecnie zapobiegawczo odrobacza się najczęściej tylko zwierzęta domowe. Najważniejszą czynnością chroniącą przed wtargnięciem pasożytów jest dokładne mycie rąk oraz warzyw i owoców przed jedzeniem. Warto także regularnie spożywać pestki dyni i czosnek. Drażniąco na pasożyty działają przyprawy o wyrazistym smaku kwaśnym, gorzkim lub ostrym takie jak: goździk, imbir, chrzan, pieprz kajeński, tymianek lub koper włoski. Liczbę organizmów cudzożywnych ograniczają również kiszonki z ogórków, kapusty i buraków oraz pokarmy bogate w błonnik.

Naturalne leczenie

Obecność pasożytów stwierdza się na podstawie badania kału lub przeciwciał w surowicy krwi. W przypadku ich wykrycia, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne preparaty przeciwpasożytnicze, które nie podrażniają błony śluzowej jelit i nie oddziałują negatywnie na mikroflorę jelitową. Najczęściej są to preparaty zawierające liść piołunu i liść orzecha  jak np. Hydrolat ParaClark (alkoholowy lub bezalkoholowy) lub płyn doustny Para Farm. Przydatne będą również napary z wrotycza pospolitego, także do stosowania w formie lewatyw.

Pomimo coraz lepszych warunków sanitarnych, większej wiedzy na temat pasożytów i preparatów do ich zwalczania, co roku miliony ludzi umiera z powodu powikłań wywołanych ich obecnością w organizmie. Gdy zatem zauważymy u siebie lub któregokolwiek z członków rodziny, z pozoru niegroźne symptomy jak częste bóle głowy, zmęczenie, brak apetytu, spadek masy ciała, zgrzytanie zębami czy cienie pod oczami, warto wykonać badanie kału, które wykluczy obecność robaków. Aby uniknąć problemów, zalecane jest przeprowadzenie kilka razy w roku, profilaktycznego odrobaczania całej rodziny i ukochanych czworonogów.

Produkty przez nas polecane:
1. Hydrolat ParaClark (alkoholowy lub bezalkoholowy), Bio Nature
2. Para Farm, Inwent Farm
3. Wrotycz kwiat, Dary Natury