Olejek z drzewa herbacianego na problemy skórne

Olejek z drzewa herbacianego posiada moc prozdrowotnych właściwości leczących naszą skórę. Jest to środek tradycyjnie stosowany od dawien dawna. Służył kiedyś głównie do dezynkecji ran oraz pięlegnacji obrażeń. Pozyskuje się go z liści krzewu herbacianego z rodziny mirtowatych melaleuki skrętnolistnej. Liście mają intensywny zapach i barwę ciemnozieloną za sprawą bogactwa olejków eterycznych w nich zawartych. Znajduję się w nim geraniol, limonene oraz linalool. Olejek pozyskuje się metodą destylacji z parą wodną. Posiada on silne właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Jest szeroko wykorzystywany w lecznictwie oraz kosmetyce.

Problemy skórne

Olejek niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku. Nadaje się do cery tłustej lub mieszanej ze skłonnością do niedoskonałości. Bardzo ładnie oczyszcza cerę i łagodzi podrażnienia. Należy jednak uważać aby nie nakładać olejku na otwarte rany gdyż może je podrażniać. Można stosować go punktowo na wypryski lub dodać kropelkę lub dwie do oleju bazowego np. ze słodkich migdałów. Nie stosujemy olejku nierozcieńczonego na większych obszarach skórnych. W celu przygotowania parówki na twarz do miski z gorącą wodą wystarczy dodać kilka kropel olejku. Następnie nachylić się nad parującą wodą, tak aby pory mogły się oczyścić. Może być także pomocny podczas leczenia łuszczycy. Stosowany u osób z łuszczycą zmniejsza ryzyko zakażenia oraz stany zapalne, a także działa miejscowo znieczulająco. W tym celu warto dodawać go do kąpieli.

Zwalcza łupież

Drzewko herbaciane sprawdzi się również w przypadku problemów skóry głowy. Istnieje na rynku wiele szamponów i odżywek na bazie olejku do pielęgnacji włosów. Polecamy szczególnie szampon Tea Tree Oil Dr. Müller o działaniu przeciwłupieżowym. Szampon delikatnie myje, usuwa łupież i zapobiega ponownemu pojawianiu się łupieżu. Ponadto regeneruje włosy zniszczone po zabiegach kosmetycznych np. farbowaniu, suszeniu. Chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz sprawia, że włosy są zdrowe, odżywione i łatwe w układaniu. Wykazuje także działanie przeciwpasożytnicze, hamuje rozwój wszy oraz usuwa gnidy. Dobrze jest zastosować szampon przed wycieczką do lasu. Olejek herbaciany skutecznie odstrasza kleszcze. W celu usunięcia łupieżu można także dołożyć kilka kropli olejku eterycznego do swojego ulubionego szamponu 🙂

Olejek z drzewka herbacianego na opryszczkę

Warto zastosować olejek gdy tylko poczujemy, że na naszych ustach może pojawić się opryszczka. Wystarczy kropelkę nałożyć na tkliwe miejsce i pozostawić do wyschnięcia. Gwarantujemy, że rano obudzą się państwo z zahamowanym stanem zapalnym na ustach 🙂

Nadmierne pocenie

Ze względu na działanie niszczące bakterie olejek skutecznie hamuje rozwój szkodliwej mikroflory na powierzchni naszej skóry odpowiedzialnej za przykry zapach potu. Znajduję się on w wielu antyperspirantach. Warto wypróbować dezodorant w sprayu Equilibra Tea Tree. Przez 24h chroni skórę przed nadmiernym wydzielaniem potu. Jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Oprócz olejku z drzewka herbacianego zawiera również olej kokosowy, który działa zmiękczająco i przynosi ukojenie dla skóry. Jest przyjazny dla środowiska i nie zawiera aluminium. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ciała warto dodać kilka kropelek czystego olejku do kąpieli.

Grzybica

Kiedy zauważysz niepokojące zmiany na paznokciach świadczących o grzybicy takie jak przebarwienie płytki, zgrubienie, pofałdowanie oraz nieprzyjemny zapach zastosuj punktowo nierozcieńczony olejek. Jeżeli grzybica dotyka całych stóp należy je moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem 20-30 kropli olejku.

Ukąszenia owadów

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek można stosować na ślady po ukąszeniu owadów. Po posmarowaniu zmiany olejkiem zmniejszy się obrzęk oraz świąd i zaczerwienienie.

Chociaż olejek herbaciany ma niezwykłe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne przed zastosowaniem powinno zrobić się próbę uczuleniową gdyż olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia.