Wiesiołek to roślina dwuletnia, o czteropłatkowych, delikatnych kwiatach (zwykle koloru żółtego, choć zdarzają się również kwiaty białe, fioletowe czy różowe) oraz wydłużonych liściach. Roślina ta – oprócz łacińskiej nazwy Oenothera – określana jest jako nocna świeca, z uwagi na fakt, że zapylana jest najczęściej przez motyle prowadzące nocny tryb życia. Wiesiołek od lat stosowany jest jako naturalne lekarstwo czy składnik kosmetyków. Na jakie dolegliwości można stosować Wiesiołka?

Cenne nasiona

To, co najlepsze w Wiesiołku, ukryte jest w jego nasionach. Nienasycone oraz nasycone kwasy tłuszczowe (omega 6, 9, kwas palmitynowy, stearynowy), sterole roślinne, białko, witamina E, magnez, selen, cynk czy wapń – wszystko to znaleźć można w niewielkich i twardych nasionach Wiesiołka.

Jak już wspomniano, Wiesiołek (a raczej wyciąg z tej rośliny) jest składnikiem wielu kosmetyków czy lekarstw – najczęściej występuje on w postaci oleju tłoczonego na zimno, który można dodawać do jedzenia lub stosować na skórę czy włosy. Nierzadko spożywane są też same nasiona tej dobroczynnej rośliny – w formie zmielonej lub całej dodaje się go do serów, jogurtów i innych posiłków. W aptekach lub sklepach zielarskich znajdziemy też herbaty i napary z Wiesiołka.

Warto pamiętać, że olej z Wiesiołka może być przyjmowany wyłącznie na zimno, gdyż podgrzanie go sprawia, że traci on swoje lecznicze właściwości.

Na co warto stosować olej z Wiesiołka?

Wyciąg z rośliny stosowany jest szczególnie na wszelkie problemy skórne – olej z Wiesiołka łagodzi objawy egzemy, zmniejsza uczucie świądu, niweluje zaczerwienienie i obrzęk. Oprócz egzemy, olej można też z powodzeniem stosować w przypadku atopowego zapalenia skóry, gdyż zmniejsza on jej suchość oraz świąd.

Warto go stosować także przy trądziku – przyjmując olej zarówno doustnie (co pomaga utrzymać równowagę hormonalną), ale również smarując dotknięte chorobą miejsca, przez co poprawia się kondycja skóry.

Zaburzona równowaga hormonalna wpływa też negatywnie na nasze włosy, co w konsekwencji powodować może nadmierne wypadanie włosów. Zapobiec może niemu regulowanie poziomu hormonów poprzez regularne spożywanie oleju z kwiatów Wiesiołka. Podobnie jak w przypadku trądziku, olej można stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie, wcierając go w skórę głowy czy dodając do obecnie używanego szamponu.

Olej z Wiesiołka szczególnie polecany jest kobietom w każdym wieku, gdyż doskonale radzi on sobie z typowo kobiecymi dolegliwościami, takimi jak bóle czy ogólne obniżenie nastroju podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tego wyciąg z nasion mogą stosować Panie przechodzące menopauzę.

Szczególnie polecany jest też olej z Wiesiołka kobietom starającym się o dziecko – kwasy zawarte w nasionach rośliny wspomagają bowiem funkcjonowanie układu rozrodczego.

To tylko wybrane właściwości olejku z Wiesiołka, bowiem lista dolegliwości, które on łagodzi jest bardzo długa – reumatyzm, osteoporoza, cukrzyca czy choroby serca. Warto włączyć olej z Wiesiołka do codziennej diety, gdyż pomaga on również w odchudzaniu.