Moc oleju z pestek dyni

Niewiele osób wie, że olej z pestek dyni oprócz pysznego orzechowego smaku ma także rewelacyjne działanie na nasz organizm! Olej z pestek dyni zawiera zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, działa przeciwpasożytniczo oraz wspiera zdrowie męskiego gruczołu krokowego. Należy pamiętać że prozdrowotne wartości zawiera wyłącznie nierafinowany olej tłoczony na zimno. Tylko taki olej jest bogaty w witaminy A, E, D oraz witaminy z gr. B. Jest też źródłem minerałów: selenu, wapnia, cynku, magnezu, fosforu i potasu.

Pogromca pasożytów

Zawarte w składzie pestek dyni gorzkie alkaloidy – kukurbitacydy skutecznie niszczą układ nerwowy pasożytów. Olej z pestek dyni warto także stosować profilaktycznie aby zapobiec pojawieniu się pasożytów. Powinny po niego sięgać szczególnie osoby mające zwierzęta domowe oraz wszystkie które chcą zadbać o swoje zdrowie. Objawy pasożytów często są niespecyficzne a zakażenie często trudno jest wykryć dlatego warto włączyć olej z pestek dyni do swojej diety. Olej radzi sobie z owsikami, tasiemcami, glistami itd. przez co może zniwelować zaburzenia trawienia oraz brak apetytu. Pełni skuteczną ochronę u dorosłych i dzieci, ale także można podawać go w mniejszych ilościach zwierzętom.

Wsparcie męskiej prostaty

Ze względu na sporą zawartość fitosteroli olej z pestek dyni wzmacnia męską prostatę. Hamuje produkcję hormonu DHT (dihydrotestosteronu) przez co zmniejsza przerost gruczołu krokowego i rozluźnia napięcie obniżając częstotliwość oddawania moczu. Działa przeciwzapalnie na układ moczowy, dlatego warto go stosować podczas infekcji. Wykazuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Olej wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za nietrzymanie moczu, może także zapobiegać moczeniom nocnym. Olej okazuje się być też pomocny w przypadku łysienia androgenowego u kobiet oraz mężczyzn. Cynk znajdujący się w oleju reguluje działanie gospodarki hormonalnej.

Układ sercowo-naczyniowy

Olej jest skarbnicą nienasycone kwasy tłuszczowe głównie omega-6, w mniejszej ilości omega-3. Kwasy te chronią żyły i naczynia krwionośne. Zmniejszają ryzyko miażdżycy. Ze względu na większą ilość omega-6, warto włączyć do diety także olej lniany, żeby zapewnić odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do budowy ścian komórkowych oraz utrzymania w zdrowiu gospodarki hormonalnej. Kwasy nienasycone poprawiają pracę mózgu, wspierają pamięć i koncentrację.

Nawilżenie skóry, wzmocnienie włosów

Efekty nawilżające uzyskamy stosując olej zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Stosowany na skórę ujędrni ją, zmniejszy widoczność blizn i rozstępów. Pomaga także zregenerować podrażniony naskórek. Można wykorzystać go także do wcierania we włosy i skórę głowy. Wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu włosów oraz regeneruje je i nadaje blask.

Olej z pestek dyni doskonale komponuje się z daniami. Może służyć jako baza do sałatek, surówek, pieczywa. Wyśmienicie podkreśla smak zupy dyniowej oraz makaronów. Świetnie smakuje jako polewa do lodów waniliowych oraz ciast. Oleju z pestek dyni nie powinno się podgrzewać bo wtedy traci swoje prozdrowotne właściwości. Leczniczo olej najlepiej stosować na czczo w ilości 1-3 łyżeczek.