Naturalne sposoby na przeziębienie

Przeziębienie nie należy do chorób, które od razu skłaniają nas do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Katar, drapanie w gardle i inne przykre objawy, które mu towarzyszą zazwyczaj próbujemy leczyć samodzielnie, sięgając do domowej apteczki po znane od wieków medykamenty. Ziołowe napary do picia i inhalacji, nacieranie kamforą, jedzenie gorącego rosołu czy spożywanie alkoholowych nalewek – tradycyjnych metod zwalczania przeziębienia jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich omówić w krótkim artykule.

Sposoby na przeziębienie – niezwykła siła ziół

Gorąca herbata z cytryną, sokiem malinowym, miodem lub z imbirem to chyba najbardziej znany domowy środek przeciw przeziębieniu. Cytryna i sok malinowy są bogate w witaminę C, której niedobór skutkuje między innymi spadkiem odporności. Dlatego w okresach zwiększonego ryzyka zachorowań często zaleca się profilaktyczne przyjmowanie jej, np. w postaci suplementów diety, takich sprawdzonych marek, jak: Solgar, Singularis czy dr Enzmann.

 

Poczesne miejsce wśród naturalnych leków przeciw przeziębieniom zajmują również zioła różnych gatunków. Zdrowotne właściwości eukaliptusa, lipy, czarnego bzu czy rumianku są nam dobrze znane. Nie wszyscy jednak wiemy, że w leczeniu przeziębień sprawdzają się jeszcze: mięta pieprzowa, majeranek, szałwia i pietruszka, które bardziej kojarzą nam się z kuchnią niż z apteką.

Niezwykle silnym antyseptycznym działaniem cechuje się wyselekcjonowana odmiana oregano, oznaczana symbolem H97. Z rośliny tej wytwarza się olejek, który nosi handlową nazwę Oregasept H97. Zawiera on ponad 50 różnych związków, skutecznych w leczeniu infekcji grzybicznych, wirusowych i bakteryjnych, które są w stanie pokonać nawet najbardziej odporne szczepy gronkowca. Oregasept H97 stosuje się przy przeziębieniach i grypie, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, bólach głowy, problemach z trawieniem, a nawet w leczeniu stresu.

Leczenie w domu – z warzywniaka i z lasu

Rośliny przydatne w leczeniu przeziębienia znajdziemy również na grządkach warzywnych. Prócz powszechnie stosowanego czosnku, jedzonego na surowo lub dodawanego do gorącego mleka z masłem, wymienić możemy także kapustę, której liście doskonale sprawdzają się w postaci okładów łagodzących ból gardła. W okresie jesienno-zimowych zachorowań medycyna ludowa zaleca ponadto syropy z cebuli, korzenia chrzanu lub z buraków ćwikłowych. Przygotowujemy je zasypując drobno pokrojone warzywa cukrem i odstawiając na kilka dni.

W ten sam sposób sporządzamy syrop z zielonych szyszek sosny – oczyszczone, wsypujemy do słoja razem z dużą ilością cukru i pozostawiamy na dwa miesiące. Igły innego drzewa – jodły syberyjskiej, służą z kolei do wyrobu olejku pichtowego. Co ciekawe, proces produkcji nie zmienił się na przestrzeni dziejów – dziś wytwarza się go tymi sami metodami, co niegdyś.

Olejek pichtowy posiada wiele niezwykłych właściwości leczniczych: zapobiega powstawaniu nowotworów, oczyszcza organizm z toksyn, łagodzi objawy reumatyzmu i poprawia ukrwienie. Stosuje się go również w przypadku chorób skóry oraz – oczywiście – leczeniu przeziębień i innych schorzeń układu oddechowego.

Miodowa terapia

Odżywcze i zdrowotne właściwości miodu doceniały już nasze prababki. Spośród wszystkich rodzajów tej słodkiej substancji, którą produkują pszczoły, na szczególną uwagę zasługują odmiany, zwane miodami Manuka. Pochodzą one z Nowej Zelandii i wytwarzane są wyłącznie z pyłku i nektaru kwiatów krzewów Manuka.

Miody Manuka znane są na całym świecie ze swego silnego działania przeciwzapalnego, przeciwwirusowego, przeciwgrzybiczego oraz przeciwbakteryjnego. Lecznicze właściwości miody Manuka zawdzięczają głównie zawartości aktywnego związku, zwanego methylglyoxalem (MGO). W celach profilaktycznych zaleca się podawanie odmian o niższym stężeniu tej substancji (noszących nazwę MGO 100+ lub MGO 250+), w celach leczniczych zaś tych o jej większym stężeniu (MGO 400+ lub MGO 550+).

Innym, niezwykle zdrowym produktem, wytwarzanym przez pszczoły jest tzw. mleczko pszczele, którym owady te karmią swe przyszłe królowe. Substancja jest istną kopalnią cennych związków i minerałów. Zawiera między innymi witaminy C, D i E oraz witaminy z grupy B, aminokwasy, lipidy, wapń, miedź, żelazo, fosfor i krzem.

Mleczko pszczele ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, co potwierdzają liczne badania. Udowodniono między innymi, iż zawarte w nim substancje stymulują centralny układ nerwowy, niwelują zmęczenie, poprawiają efektywność pracy mózgu, pomagają przezwyciężać stany depresyjne, wyczerpanie nerwowe i bezsenność oraz przywracają witalność.

Wiemy też, że mleczko pszczele poprawia metabolizm, spowalnia procesy starzenia się skóry, pomaga w przypadkach niedokrwistości, problemach związanych z układem trawiennym, dusznicy bolesnej, w stanach pozawałowych, nadciśnieniu tętniczym i miażdżycy. Mleczko pszczele znane jest również ze swego bakteriobójczego i przeciwzapalnego działania – stąd bierze się jego skuteczność w zapobieganiu i zwalczaniu przeziębień.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *