Pielęgnacja skóry trądzikowej bez chemii

Na pewno wielu z nas zna albo znało problem trądziku. Pojawia się w wieku młodzieńczym, ale i dorośli często się z nim zmagają. Cera trądzikowa wymaga wiele uwagi i działania na wielu płaszczyznach. Można go leczyć farmakologicznie, lecz istnieją też naturalne sposoby.

Skąd się bierze trądzik?

Przyczyn powstawania zmian trądzikowych jest wiele i ma różne podłoże. Najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania u nastolatków. Może mieć on postać zaskórników, zmian ropnych, krostek i nie tylko na twarzy. Zmiany trądzikowe często pojawiają się też na plecach i klatce piersiowej m.in. przez:

  • nadmierną aktywność gruczołów łojowych, co jest często uwarunkowane genetycznie,
  • zaburzenia hormonalne – głównie nadaktywność męskich hormonów zwanych androgenami, które bezpośrednio wypływają na funkcjonowanie komórek gruczołów łojowych; u kobiet dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych podczas ostatniej fazy cyklu miesiączkowego,
  • zaburzenie rogowacenia warstwy rogowej naskórka – nadmierna ilość keratynocytów powoduje zaczopowanie oraz powiększenie ujść gruczołów łojowych,
  • występowanie drożdżaków – np. Malassezia furfur,
  • niewłaściwą dieta wpływająca na zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego; niedobory witamin z grupy B (głównie B3, B5, B6) oraz selenu, siarki i cynku,
  • niewłaściwe pielęgnowanie skóry – stosowanie zbyt agresywnych preparatów, najczęściej na bazie alkoholu,
  • stres, napięcia nerwowe,
  • używki: kawa, papierosy, alkohol.

Zmiany skórne wynikają z nadprodukcji sebum, które prowadzi do przetłuszczania się skóry, a to z kolei do powstawania wyprysków. Bakterie, które żerują na naszej skórze i inne czynniki szkodliwe powodują, że na cerze pojawiają się zaczerwienienia i krosty.

Nie ma jednego sposobu na walkę z takim przeciwnikiem, jakim jest trądzik. Cera każdego z nas jest inna i wymaga innej pielęgnacji. 

Naturalne sposoby na trądzik

Kiedyś domowym sposobem na zmiany trądzikowe była maseczka z drożdży i okłady z cebuli. Z czasem pojawiła się maść cynkowa, dopiero później pojawiły się kosmetyki naturalne. Zacząć jednak warto od zmiany nawyków żywieniowych. Ma to duży wpływ na wygląd cery. Czego należy unikać? Zaleca się ograniczenie tłustych i ciężkich potraw oraz dużej ilości cukrów pod każdą postacią. Najlepsze będą domowe posiłki oraz ograniczenie do minimum jedzenia fastfood.

Domowym sposobem na trądzik to m.in. maseczki, które można wykonać z produktów, które mamy w domu takich jak miód, jogurt naturalny, sok z cytryny, kurkuma, płatki owsiane czy siemię lniane. Pamiętać należy o filarach pielęgnacji, które są jednakowe w przypadku każdego rodzaju cery – oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Modyfikacji wymagają jedynie kosmetyki używane w poszczególnych etapach.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z krzewu o nazwie Melaleuca alternifolia. W składzie olejku z drzewa herbacianego wyróżnia się: związki fenolowe, terpeny, cymen, monoterpeny, cyneol, terpinen, diterpeny i limonen. To jedyny olejek eteryczny, który można nakładać bezpośrednio na skórę twarzy bez rozcieńczenia. Ten silny i skuteczny antyseptyk ze względu na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii. Pomaga w leczeniu m.in. grzybic i trądziku. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające. Reguluje wydzielanie sebum, działa regenerująco, a zatem przyspiesza gojenie się drobnych zmian.

Jak go stosować?

Olejek z drzewa herbacianego można stosować samodzielnie, punktowo na zmiany na skórze – kropelkę olejku należy delikatnie nanieść na zmianę za pomocą pałeczki kosmetycznej. Można też kropelkę olejku dodać do kremu, który stosujemy na co dzień. Jednym ze sposobów stosowania olejku jest też przygotowywanie własnych maseczek oczyszczających – podobnie jak maseczka z sody oczyszczonej, ta z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego będzie działała ściągająco i rozjaśniająco. Inna metodą jest wykonanie tzw. „parówki”. Do miski z ciepłą wodą (ale nie bardzo gorącą, ponieważ groziłoby to poparzeniem) należy dodać kilka kropel olejku, a następnie pochylić się nad parującą miksturą na mniej więcej 15 minut. Taka „parówka” oczyści zatkane pory i przyspieszy gojenie się zmian skórnych.

Srebro koloidalne

Właściwości srebra znane są od dawna. Jest to naturalny środek o działaniu antybakteryjnym. Świetnie też działa na wirusy i grzyby. Srebro koloidalne na trądzik i inne niedoskonałości skóry to dobry wybór. Działa regenerująco na skórę, zmniejsza możliwość występowania blizn potrądzikowych. Zmniejsza zaczerwienienie skóry, wydzielanie łoju. Skóra staje się bardziej matowa.

Jak je stosować?

Srebrem koloidalnym można spryskać twarz, szyję, dekolt lub przemyć zwilżonym nim wacikiem. Najlepsze efekty zobaczyć można przy regularnym jego stosowaniu, rano i wieczorem.

Srebro można również wykorzystywać w przypadku:

  • egzemy,
  • łuszczycy,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • grzybicy,
  • poparzeń, skaleczeń.
Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków z niewielką zawartością srebra koloidalnego. Często dodaje się je do żeli do mycia twarzy, toników, płynów micelarnych przeznaczonych dla cer tłustych i problematycznych. Dobrymi opiniami cieszy się także mydło antybakteryjne ze srebrem koloidalnym.

Olej z czarnuszki

Czarnuszka posiada wiele cennych substancji, które mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie – m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i oleinowy oraz duże ilości witaminy EJednym z najczęstszych zastosowań czarnuszki jest użycie jej przy walce z trądzikiem, zaskórnikami i innymi problemami skórnymi. 

Czarnuszka jest skutecznym sposobem na wszelkie zapalne zmiany na skórze dzięki jej silnym działaniu antybakteryjnym. Działa odkażająco, przyspieszając gojenie się krostek i zapobiegając powstawaniu nowych na skutek rozprzestrzeniania się bakterii po skórze. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, czarnuszka zwalcza niedoskonałości skórne każdego typu – może być więc bardzo pomocna przy nawracających zmianach trądzikowych, uporczywych zaskórnikach i innych wypryskach, pojawiających się na skórze.

Czarnuszka jest przy tym bezpieczna dla skóry – nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Może być nakładana na cerę różnego typu, od suchej po mieszaną i tłustą.

Poza zwalczaniem niedoskonałości, może również pomóc na inne problemy występujące na skórze, w tym na świerzbiączkę i zmiany o podłożu alergicznym – czarnuszka posiada bowiem właściwości antyhistaminowe.

Olej z czarnuszki ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Można stosować go solo, wylewając kilka kropel na dłonie i delikatnie wcierając w skórę twarzy, omijając okolice oczu.

Przy skórze wrażliwej zaleca się mieszanie go z innym, nieco łagodniejszym olejkiem – dzięki temu uniknie się ewentualnych podrażnień, przy czym taka mieszanka będzie nadal skutecznie zwalczać problemy skórne.

Olej z czarnuszki wykorzystywany jest też w kremach do twarzy. Dobrze jest też stosować go doustnie. 

Kosmetyki krzemowe

Podstawowym związkiem krzemu jest kwas ortokrzemowy, zwany uwodnioną krzemionką. Występuje on m.in w postaci balsamu krzemowego, który można stosować zewnętrznie na skórę. Jakie ma działanie:

  • poprawia kondycję tkanki łącznej,
  • poprawia wygląd cery, 
  • usuwa stany zapalne i podrażnienia na skórze,
  • wzmacnia też paznokcie i włosy, wpływa na ich wzrost.

Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. 

W sklepach zielarskich można też spotkać krzem w żelu firmy Glycan.  Pozbawiony perfum i czynnika uczulającego Żel na bazie krzemu organicznego Si-G5™ może być stosowany z powodzeniem na skórze nadwrażliwej i alergicznej, a także w wielu przypadkach chorób skóry, takich jak egzema, pokrzywka, trądzik, łuszczyca, itp.

Inne sposoby na trądzik

Miąższ z aloesu działa ściągająco, nawilżająco, antyseptycznie, przyspiesz gojenie się ran i wyprysków.

Nagietek: Przygotowany z tego kwiatu napar lub nalewka sprawdzi się jako tonik do przemywania zmian trądzikowych. Wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne.

Oczar wirginijski: Surowcem kosmetycznym jest kora Hammamelis virginiana, a wyciągi z niej, zawierające garbniki, stosowane są w preparatach przeciwtrądzikowych ze względu na właściwości ściągające i przeciwzapalne.

Propolis: Kit pszczeli stosowany jest w kosmetyce w postaci kremów, maści i toników. Ma właściwości przeciwzapalne i zwalczające bakterie oraz wirusy, wspomaga również gojenie się ran (poprzez wpływ na metabolizm kolagenu). Propolisowy ekstrakt alkoholowy stosowany u pacjentów z trądzikiem wykazał skuteczność działania leczniczego na zmiany skórne.

Preparaty z cynkiem: Minerał ten działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wykorzystywany jest do produkcji preparatów do stosowania zewnętrznego, np. maści (tlenek i węglan cynku). Zwalcza wolne rodniki, wpływa na obniżenie poziomu cytokin przeciwzapalnych, działa więc skutecznie na zmiany zapalne w trądziku i nadmierną produkcję łoju.

Jak widzimy jest wiele sposobów pielęgnacji zmian trądzikowych. Problem ten dotyczyć może wielu osób w różnym wieku. Na rynku mamy również wiele kosmetyków, ale trzeba pamiętać, aby stosować je z rozwagą i zgodnie z przeznaczeniem. 

Całości pielęgnacji skóry trądzikowej na pewno dopełni odpowiednia dieta oraz suplementacja niektórych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, ale o tym wkrótce.