Sposoby na nadmierną potliwość

 – Naturalne dezodoranty.

Każdy z nas przeżył kiedyś krępującą sytuację kiedy na ubraniu pojawiły się plamy potu. Nieprzyjemny zapach spowodowany kontaktem z bakteriami staramy się zneutralizować dezodorantami, ale nie zwracając uwagi na skład możemy sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego się tak pocę?

Pocąc się organizm wydala szkodliwe produkty przemiany materii i ochładza się. Przy wysiłku fizycznym, wysokiej temperaturze jest to proces naturalny. Jest to również reakcja w stanie chorobowym. Zwiększone pocenie występuje tez u osób otyłych, przechodzących menopauzę oraz jako reakcja na stres. Nadmierna potliwość może być skutkiem przyjmowania niektórych leków, a także ziół np. kwiatu czarnego bzu i lipy.

Dezodoranty są szkodliwe?

Częstym składnikiem dezodorantów jest aluminium – metal, który gromadząc się w organizmie może doprowadzić do wielu chorób w tym nowotworowych, dlatego lepiej unikać takich kosmetyków. Zdarza się również tak, że mamy alergię na niektóre składniki dezodorantów np. substancje konserwujące lub zapachowe. Stąd może wynikać pieczenie, swędzenie i zaczerwieniona skóra pod pachami.

Naturalne dezodoranty

Jeśli mamy czas to warto samemu przygotować sobie dezodorant. Właściwości neutralizujące zapach potu ma soda oczyszczona. Łącząc ją z olejem kokosowym zwiększymy to działanie, a także nadamy konsystencję ułatwiającą stosowanie naszego dezodorantu. Innym sposobem jest spryskiwanie skóry octem jabłkowym rozcieńczonym w wodzie. Zapach octu dość szybko się ulotni, ale dodając ulubione olejki eteryczne np. lawendowy albo z drzewa herbacianego zwiększymy odkażające właściwości oraz nadamy skórze przyjemny zapach.

Mamy oczywiście łatwiejszą alternatywę. Jest całe mnóstwo gotowych naturalnych i skutecznych dezodorantów w sprayu, w sztyfcie w kulce itd. Bazujące na ałunie potasowym, nawilżające i łagodzące podrażnienia dzięki dodatkowi żelu aloesowego, mineralne nadające się do skóry wrażliwej, tworzące warstwę ochronną na skórze. Skóra pod pachami jest cienka i łatwo przenika przez nią większość substancji. Tylko od nas zależy czy będą to te syntetyczne i zbędne w organizmie, czy jednak te naturalne, dostarczające minerałów i innych wartościowych składników.

Zioła regulujące wydzielanie potu

Zwiększone pocenie się wywołane zaburzeniami hormonalnymi można zwalczać przy pomocy naparów z kwiatu czerwonej koniczyny albo owoców niepokalanka. Hyzop i szałwia zmniejszają wydzielanie potu, jednak ostatnia wymaga szczególnej ostrożności. Długotrwałe picie bez umiaru szałwii może skończyć się m. in. nudnościami, czy otępieniem. Jeśli przyjmujemy produkty zawierające szałwię to po 2 tygodniach warto zrobić przerwę.