Nagietek to roślina jednoroczna z rodzonych Złożonych (Compositae). Uprawiana głównie na Bliskim Wschodzie i w rejonie śródziemnomorskim, zaś w Polsce tez jest już uprawiana. Niekiedy dziczeje. Osiąga wysokość do 50 cm, a do celów leczniczych nadają się odmiany mające w koszyczkach jedynie kwiaty języczkowe, tzw. pełne, o pięknym pomarańczowym kolorze. Kwitnie od czerwca do września. By wydobyć z niego właściwości wyskubuje się płatki, rozkłada i suszy w cieniu. Dobrze gdy podczas suszenia są narażone cały czas na przewiew.

Dzięki zawartości mieszanki saponin trójterpenowych, karotenoidów, śluzu, żywicy (3,4%) i soli mineralnych nagietek i jego przetwory mogą być stosowanie zewnętrznie. Nagietek ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Karotenoidy jako prowitamina A pozwalają na prawidłowy wzrost nabłonka, przyspieszają zabliźnianie uszkodzeń skory, zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się skóry. Stosowany może być również na co dzień, dla uzyskania nieskazitelnej cery. Nagietek chroni przede wszystkim przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak nadmiar mrozu, wiatr i promienie słoneczne, które wysuszają nasza skore. Często wykorzystywany jest do produkcji maści, które maja pomóc w odbudowie błony śluzowej jamy ustnej, nosa, oczu oraz genitaliów. Stosowany w terapii, która ma na celu wyrównywanie miesiączki i jej wywołanie, i kobiet chorych na anemię lub nerwicę lękową.

Ma działanie rozkurczowe, co niweluje bóle menstruacyjne. Stosowany regularnie działa zapobiegawczo przeciw nowotworom (zapobieganie rakowaceniu wrzodów żołądka i jelit oraz blizn). Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdziły przypuszczenia iż zwiększa odporność i ma działanie pobudzające układ immunologiczny. Jest skutecznym lekiem w walce z zapaleniami. Ma również działanie moczopędne, zwiększa ilość wytwarzanej żółci w wątrobie dzięki zawartości bogatego składu chemicznego. Nie wywołuje objawów szkodliwych, nawet jeśli jest stosowana w nadmiarze.

Najczęściej spotykany nagietek jest w formie kremu lub olejków. Aczkolwiek warto również skorzystać z cudownej mocy naparu, herbaty czy maści, które możemy zdobić sami. Dostępny jest roznieś w postaci pasty, maseczek, mleczek, szamponu i olejku na sucha skore. Stosowany jest również we wczesnych stadiach nowotworu, w porozumieniu z onkologiem.

Napar z kwiatów nagietka:

1 łyżkę wysuszonego ziela z kwiatami nagietka zalać połową szklanki gorącej wody i przykryć na 30 min. Następnie odstawić na 10 min i przecedzić. Pic 3 razy dziennie po pół szklanki, na godzinę przed posiłkiem. Można połączyć picie naparu z łyżką oleju z ostropestu.

Dla tych który chcą zrobić większa ilość ilość płynu, który leczy, polecam nalewkę.

Nalewka nagietkowa:

50 g kwiatów lub ziela z kwiatami zalać 500 ml alkoholu 40% i pozostawić na 14 dni. Warto parę razy dziennie wstrząsnąć.

Po tym czasie przecedzamy i przelewamy do ciemnych buteleczek. Taką nalewkę możemy stosować doustnie, jak i zewnętrznie. 30 do 50 kropli 2-3 razy dziennie, godzinę przed posiłkiem. Zewnętrznie stosować 1 łyżeczkę na 1/2 szklanki wody, do okładów. Na wszelkie problemy skóry trądzikowej, na brodawki i zgrubieniom skórnym warto stworzyć domowy ocet nagietkowy.

Ocet nagietkowy:

Świeże kwiaty drobno posiekać, zalać 100 g ziela 25 ml spirytusu i 135 ml octu 10%. Starannie wymieszać i pozostawić na 10 dni. Po tym czasie ocet jest gotowy do przecedzenia i korzystania.

Są wśród nas pewnie i tacy, którzy uwielbiają wina.

Uwaga, uwaga! Mam coś specjalnego.

Przepis na wino nagietkowe:

40 g świeżych kwiatów nagietka zalać butelka wina owocowego (700 ml) i pozostawić na 14 dni. Po tym czasie przecedzić i dodać 30 g soku z dziurawca i sok z jednej pomarańczy. Pic po kieliszku 2-4 razy dziennie na 1 godzinę przed posiłkiem. Wino zachowuje wszelkie właściwości nagietka oraz działa wzmacniająco na organizm.

A dla naszych kochanych kobiet, które nierzadko zmagają się z różnymi dolegliwościami, zalecam zalać 3 łyżki ziół 5 szklankami gorącej wody i doprowadzić do wrzenia. Odstawić na 3 minuty, pod przykryciem. Po ostygnięciu przecedzić i stosować do irygacji, przemywań, tamponów, okładów na stany zapalne i infekcje pochwy oraz w zakażeniu rzęsistkiem pochwowym.

Jedna roślina, a tak wiele właściwości.

* Produkty zawierające w sobie wyciągi z nagietka oraz inne produkty znajdziecie na naszej stronie https://evital.pl/