O dobroczynnych właściwościach miodów pochodzących z różnych gatunków kwiatów wiemy już od dawna. Wspaniale zastępują cukier w różnych napojach i są doskonałym – naturalnym – lekarstwem na wszelkiego rodzaju choroby. Istnieje jednak pewien rodzaj miodu, który od tradycyjnych produktów pszczelich różni się nie tylko ceną, ale również pochodzeniem czy wyjątkowymi właściwościami. Miód Manuka – oczywiście o nim mowa.

Miód manuka – pochodzenie

Manuka to herbaciany krzew – jednak nie byle jaki, gdyż rosnący jedynie w Nowej Zelandii! Ta roślina z białymi kwiatami jest wytrzymała na trudne warunki, jednak nie rośnie ona na całej wyspie, a jedynie na jej północnych oraz południowych wybrzeżach.

Methylglyoxal (MGO)

Co jednak sprawia, że miód ten jest tak bardzo wartościowy? O jego cudownych właściwościach decyduje obecność związku zwanego Methylglyoxalem – w skrócie MGO. Ten związek organiczny należący do grupy aldehydów posiada udowodnione właściwości przeciwutleniające oraz antybakteryjne.

Interesujący jest fakt, że związek ten znajdziemy również w produktach takich jak sery, kawie, pieczywie czy… innych miodach. Ważne jest jednak to, że w “tradycyjnych” produktach pszczelich znajdziemy go bardzo niewiele – ledwie kilka miligramów na kilogram miodu.

Z kolei w miodzie Manuka stężenie MGO może sięgnąć nawet 500 mg na kilogram! Różnica jest zauważalna. Zawartość tego dobroczynnego związku zawsze opisana jest na etykiecie miodu – warto zatem zwrócić na tę informację uwagę przed zakupem.

Zastosowanie miodów Manuka

Antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe właściwości MGO sprawiają, że miód z jego wysoką zawartością doskonale sprawdza się, jako naturalny lek na wiele schorzeń i dolegliwości.

Miód pozwala zwalczyć objawy chorób takich jak gronkowiec czy paciorkowiec lub dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. Stosując miód Manuka można pozbyć się wrzodów żołądka, złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego czy zaburzeń trawienia.

Oprócz tego miód Manuka – zupełnie jak miody tradycyjne – doskonale radzi sobie z objawami przeziębienia i warto stosować go profilaktycznie w okresie wzmożonego zachorowania na grypę.

Jak stosować miód Manuka? W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów pszczelich, które dostępne są również w naszym regionie, miód ten spożywa się samodzielnie, a nie jako dodatek do potraw lub napojów. Zalecane jest spożywanie dwóch lub trzech łyżeczek miodu Manuka przed śniadaniem lub kilkanaście minut przed każdym posiłkiem w ciągu całego dnia.

Warto pamiętać, że choć miód Manuka ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, to nie powinny (a wręcz nie mogą) go stosować osoby, które uczulone są na produkty pochodzące od pszczół, osobom chorym na cukrzycę oraz dzieciom, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Choć początkowo cena miodu Manuka może zszokować, warto pamiętać, że nie jest to zwykły miód, który znaleźć można w dużych ilościach na półkach sklepowych. To wyjątkowy produkt, którego właściwości lecznicze zdecydowanie warte są swojej ceny. Pamiętajmy – im więcej dobroczynnego MGO w miodzie, tym większa cena, ale również większa skuteczność działania.