Masło Shea i jego wszechstronne zastosowanie w kosmetyce.

Masło Shea, nazywane też bardzo często masłem karité, to olej, który wydobywa się z nasion afrykańskiego drzewa masłowego o nazwie Masłosz Park. Owoce masłosza to żółte, duże jagody o kształcie elipsy. Każdy owoc ma pojedyncze nasiono o długości 2,5cm. Masło Shea nierafinowane jest niezwykle uniwersalnym kosmetykiem.

Masło shea to naturalny afrykański kosmetyk – właściwości i zastosowanie.

Shea ma formę twardego masła o biało-beżowym odcieniu, który po rozgrzaniu w dłoniach przybiera konsystencję płynnego i tłustego oleju. Ma słabo wyczuwalny smak oraz zapach. Oprócz zastosowania shea w kosmetyce, można je również wykorzystywać w kuchni. W Afryce używany do gotowania, w Europie jako dodatek do ekskluzywnych margaryn lub wyrobów czekoladowych. Jako kosmetyk jest bardziej popularny

Masło shea składa się w większości z kwasu oleinowego i nasyconego kwasu stearynowego. Poza tym zawiera m.in. witaminę A i E oraz przeciwutleniacze. Badania naukowe podkreślają również wysoką zawartość witaminy E w maśle Shea. Nie bez powodu związek ten nazywany jest „witaminą młodości”. Należy ona do silnych antyoksydantów. Odpowiada zatem za redukcję wolnych rodników, zapobiegając starzeniu się skóry. Przewaga kwasów decyduje o konsystencji i właściwościach masła shea.

Czyste, nierafinowane masło Shea pełne jest szczodrości i uprzejmości dla naszej skóry!

Masło shea można wykorzystywać w wieloraki sposób, m.in. jako balsam do ciała, krem do twarzy, czy maseczka do włosów. Jest chętnie stosowane przez wiele osób w czystej postaci lub w połączeniu z olejami zamiast kremów do ciała, rąk lub twarzy. Często jest składnikiem kremów ochronnych na zimę. Idealnie uzupełni braki lipidów w naszej skórze i wzmocni jej naturalną barierę ochronną o tej porze roku.

Masło Shea skutecznie zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (mrozem, chłodem, słońcem i wiatrem), a dodatkowo posiada właściwości łagodzące podrażnienia.

Oto jego właściwości

A więc tak:

  • głęboko nawilża i odżywia skórę,
  • zmiękcza i nadaje skórze gładkości,
  • hamuje procesy starzenia się skóry,
  • wzmacnia barierę ochronna skóry,
  • wspomaga proces gojenia się,
  • pomaga w walce z rozstępami, bliznami,
  • zapobiega przesuszeniu i łuszczeniu się skóry,
  • łagodzi podrażnienia,
  • łagodzi poparzenia po słońcu i przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka.
  • pełni rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego (SPF 6-10).
  • działa przeciwzmarszczkowo, stymuluje produkcję kolagenu,
  • redukuje cienie oraz obrzęki pod oczami, łagodzi objawy zmęczenia, ale nie należy smarować powiek, blisko linii rzęs, ponieważ kosmetyk może dostać się do oka i mocno je podrażnić,
  • zregeneruje suche i spierzchnięte usta.

Shea często jest składnikiem balsamów do ciała. Na zimę warto szukać pomadek ochronnych do ust z dodatkiem masła Shea lub stosować czystą postać masła bezpośrednio na skórę ust. Wykorzystywane jest w kremach do rąk i stóp – głęboko odżywi i nawilży nawet mocno spierzchnięte.  Nie straszny mu problem popękanych pięt. Odżywczy krem do stóp zawierający 15-25% masła shea stosuj na noc, dla wzmocnienia efektu na grubą warstwę kremu nałóż skarpetki.

Stosowane jest też jako składnik emolientów, często wykorzystywane w pielęgnacji niemowląt. 

Masło shea na włosy

Nierafinowane masło Shea sprawdzi się doskonale przy codziennej pielęgnacji włosów jako odżywcza maseczka, czy serum na suche końcówki. Często jest też składnikiem szamponów, czy odżywek. Masło shea wygładza włókno włosazamyka łuski włosowe dzięki czemu włosy nie „puszą się” pod wpływem wilgoci.

Odrobina masła shea rozpuszczona w dłoniach, posłuży jako odżywka regenerująca końcówki i zapobiegająca puszeniu się włosów. Nawilży zniszczone końcówki włosów, które po takim zabiegu będą się lepiej układały. 

Można też stosować jako maskę do włosów – rozpuszczone w kąpieli wodnej masło należy rozprowadzić na całą długość włosów  oraz lekko wmasować w skórę głowy. Zaleca się pozostawienie masła na około 20 minut. Po upływie tego czasu można umyć włosy.

Masło Shea warto stosować w celu ochrony włosów przed niszczącym działaniem zabiegów fryzjerskich np. farbowaniem lub prostowaniem – włosy będą w ten sposób odpowiednio zabezpieczone przed wysoką temperaturą oraz drażniącymi składnikami farby do włosów.

Nawilży ono również i odżywi łuszczącą skórę głowy. 

Masło shea jako krem do twarzy

Masło to jest często wykorzystywane jako krem do twarzy. Szczególnie polecane jest osobom, które mają skórę bardzo suchą ze skłonnością do alergii, czy atopii. Znajdziemy je w kremach przeciwzmarszczkowych. Sprawdzi się w pielęgnacji wszystkich typów cery, również trądzikowej. Masło shea działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przyspiesza ustępowanie krostek i wyprysków. Nie zatyka porów, nie przyczynia się do powstawania zaskórników.

Masło shea wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry, który stanowi naturalną ochronę m.in. przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem słonecznym.

Masło shea w ciąży

Z powodzeniem masło shea mogą stosować kobiety w ciąży. Polecane jest jako środek nawilżający i uelastyczniający napiętą skórę brzucha w trakcie ciąży oraz jako kosmetyk do pielęgnacji skóry po porodzie – pomaga w walce z rozstępami i łagodzi blizny.  Ma działanie kojące i regenerujące. Dla uzyskania dodatkowego efektu, rozpuszczone masło można dodać do kąpieli. Po wyjściu z wody skóra będzie odżywiona i nawilżona.

Rafinowane czy nierafinowane?

Oczywiście, że nierafinowane. Podczas rafinacji masło shea traci swój charakterystyczny zapach i kolor. Niestety traci również część swoich cennych substancji. Rafinacja masła ma jedną zaletę – przedłuża czas jego przydatności. Zdecydowanie jednak najcenniejsze jest masło shea tłoczone na zimno i nierafinowane i na to warto zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu masłu shea.

Jak zrobić samemu balsam do ciała?

Masło shea jest świetną bazą do zrobienia samemu kosmetyku do ciała, np. balsamu. Do przygotowania balsamu ujędrniającego z masłem shea potrzebne będą:

  • 75 gramów nierafinowanego masła shea,
  • 2 łyżki oleju migdałowego,
  • łyżka oleju kokosowego,
  • łyżka oleju z awokado,
  • i łyżka oleju jojoba.

W kąpieli wodnej należy połączyć ze sobą wszystkie tłuszcze stałe. Oddzielnie wymieszać płynne oleje. Następnie całość połączyć i zostawić do przestygnięcia. Później umieścić miksturę na pół godziny w zamrażalniku. Po tym czasie balsam ubić mikserem przez około 10 minut. Kiedy uzyskamy lekką, puszystą konsystencję, nasz domowy kosmetyk z masłem shea będzie gotowy. Należy przełożyć go do pojemniczka z zamknięciem i stosować jak każdy inny balsam.

Jak zrobić balsam ochronny dla dzieci?

Będziemy potrzebować:

75 gramów nierafinowanego masła shea,

 3 łyżki oleju migdałowego,

 2 łyżki oleju konopnego,

 łyżkę oleju kokosowego.

Przyrządzić jak wspomniany przepis wyżej.

Podsumowując, masło shea ma wiele właściwości. Można wykorzystywać go w pielęgnacji całego ciała dzieci, jak i dorosłych.