Wybierając się na wycieczkę na przykład do lasu lub okolicznych łąk, natrafić możemy na wiele roślin. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, jakie to rośliny i jakie są ich właściwości? Niektóre z nich mogą mieć naprawdę korzystny wpływ na nasz organizm lub zdrowie.

Z łąki czy zielarni?

Z pewnością część osób zastanawia się, czy możliwe jest samodzielne zbieranie ziół, a następnie ich suszenie i przygotowywanie z suszu odpowiednich preparatów. Jak najbardziej – jednak istnieje kilka ważnych czynników, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim – bez odpowiedniej wiedzy możemy sobie zaszkodzić, przyrządzając “domowej roboty” preparaty. Dodatkowo nie wszystkie rodzaje ziół, na których może nam zależeć, możemy znaleźć podczas zwykłego spaceru.

Dlatego o wiele lepszym pomysłem wydaje się wyprawa nie do lasu, a do najbliższej zielarni. Zresztą – zioła można kupić obecnie także przez internet, co jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem.

Zdrowotne właściwości ziół

Jak wiemy, istnieje bardzo wiele gatunków różnego rodzaju ziół – każde z nich mogą mieć odmienne właściwości. Wystarczy zatem wiedzieć, jak dane rośliny wpłynąć mogą na nasze zdrowie. Oto kilka wybranych – najpopularniejszych ziół (wraz z ich właściwościami) – które możemy spotkać na naszych łąkach.

Mniszek lekarski

Charakterystyczna roślina, którą spotkać można niemal na każdej łące. Co ciekawe – wykorzystać można ją niemal w całości – od kwiatów, po liści i korzeń. Preparaty przygotowywane z mniszka lekarskiego mają dobroczynny wpływ na układ nerkowy, łagodzi problemy trawienne a nawet wszelkiego rodzaju zmiany skórne.

Oprócz suszenia rośliny, mniszek może też służyć do przygotowywania olejków eterycznych.

Rumianek

Dla jednych ozdoba, dla innych – drogocenna roślina, mogąca pomóc w walce z różnymi dolegliwościami. Najpopularniejszym produktem, jaki może powstać z rumianku jest napar, doskonale radzący sobie z kłopotami trawiennymi – na przykład zgagą.

Oprócz naparu stosować można także okłady, które łagodzą dolegliwości oczu lub stany zapalne skóry.

Lipa

Tradycyjnym sposobem na gorączkę może być napar przyrządzony z kwiatostanu lipy. Ma on właściwości napotne, zatem doskonale radzi sobie z przeziębieniami. Napoje z lipy działają też moczopędnie i łagodzą kaszel oraz inne dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Dziurawiec

Kwiat z żółtymi płatkami, który również pospolicie występuje na polskich łąkach. Co możemy z niego przygotować? Napary przygotowane z dziurawca działają ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo – mają też pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy. Dodatkowo pijąc herbaty przyrządzone z tego zioła łagodzimy objawy żołądkowe lub problemy z układem moczowym.

W aptekach znajdziemy nie tylko zioła (suszone, lub w innej postaci) pochodzące od pojedynczych roślin, ale także mieszanki ziołowe, które jednocześnie mogą wpływać na wiele dolegliwości naszego organizmu. Można je również przygotowywać samemu, jednak kupując gotowe produkty mamy pewność, że zostały one przygotowane z przysłowiową aptekarską staranności – nie ma zatem obaw, że nam zaszkodzą, zamiast pomóc.