Lecznicze właściwości gęsiego smalcu

„Na świętego Marcina dobra gęsina” – zwykli mawiać nasi pradziadowie. W staropolskiej kuchni ten gatunek drobiu stanowił jedno z głównych dań, często serwowanych podczas uroczystych obiadów. Dziś ich mięso straciło na popularności. A szkoda, ponieważ jest smaczne i chude. Warto też zwrócić uwagę na gęsi smalec, czyli tłuszcz wytopiony z mięsa. Jest on bowiem zdrowszy od olei roślinnych, takich jak: nierafinowany słonecznikowy, kokosowy czy rzepakowy.

Gęsi smalec w kuchni

Gęsiego smalcu używa się w kuchni już od czasów starożytnych. To jego głównie używały nasze prababki do smażenia – a warto wiedzieć, iż w tej roli sprawdza się idealnie, ponieważ posiada wyjątkową zdolność zachowywania składu chemicznego nawet w temperaturach dochodzących do 200 stopni Celsjusza. Tego zaś nie da się powiedzieć nawet o olejach roślinnych, które pod wpływem tak dużego ciepła, uwalniają aldehydy (wyjątkiem jest olej kokosowy).

Mięsa smażone na gęsim tłuszczu cechują się wybornym aromatem, złocistym kolorem i wyjątkowo chrupiącą skórką. Jak żaden inny tłuszcz zwierzęcy, smalec ten doskonale nadaje się również do pieczenia i gotowania. Sprawdza się nawet przy robieniu kruchych ciast. Co ciekawe, jest naturalnym środkiem konserwującym. Najwartościowszy jest smalec z tłuszczu sadełkowego.

Zdrowy gęsi smalec

Gęsi smalec uchodzi za najzdrowszy ze wszystkich zwierzęcych tłuszczy. Przede wszystkim jest on doskonałym źródłem nie tylko kwasów tłuszczowych nasyconych, ale – co bardzo ważne – wartościowych kwasów wielonienasyconych i jednonienasyconych.

Przeważa w nim jednonienasycony kwas oleinowy, którego dobroczynnych właściwości nie sposób przecenić. Przede wszystkim obniża poziom złych frakcji cholesterolu (LDL), nie zmniejszając jednocześnie stężenia tych dobrych. Z tej właśnie przyczyny gęsie sadło poleca się szczególnie ludziom cierpiącym na miażdżycę, choroby serca, nadciśnienie, a nawet nadwagę – w tym przypadku wskazanym jest spożywać go na zimno, na przykład z pieczywem.

W smalcu z gęsiny znajdziemy jeszcze wiele innych cennych pierwiastków i związków chemicznych, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm. Wymienić możemy chociażby: witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B, potas, fosfor, magnez, cynk, żelazo oraz aminokwasy egzogenne.

Gęsi smalec w leczeniu chorób

Tłuszcz z gęsi od dawna ma również szerokie zastosowanie w medycynie ludowej przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Dla przykładu przy kaszlu i infekcjach dróg oddechowych zaleca się dodać go do gorącej herbaty lub ciepłego mleka z miodem i pić tak powstałą miksturę dwa razy dziennie.

Gęsi smalec wspomaga ponadto leczenie bóli stawów, kręgosłupa i bioder oraz bóli reumatycznych. Może być ponadto stosowany zewnętrznie w formie kompresów przy schorzeniach reumatycznych – po uprzednim wymieszaniu z olejkiem rycynowym – oraz w leczeniu stanów zapalnych i niektórych ran. Ulgę w tych bolączkach przyniesie balsam regeneracyjny z sadła gęsi, który doskonale rozgrzewa i koi.

Gęsi tłuszcz okazuje się również przydatnym środkiem w walce z chorobami skórnymi, takimi jak na przykład łuszczyca.

Ze względu na działanie rozgrzewające, gęsie sadło stosowane bywa również jako maść, którą wciera się w klatkę piersiową. Co ciekawe, w tej formie nadaje się nawet dla niemowląt – nie wolno tylko niczego do niego dodawać, zwłaszcza cebuli i czosnku, które mocno podrażniają delikatną skórę dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *