Ksylitol czy erytrytol – co wybrać?

Ksylitol, jak i erytrytol należą do tej samej grupy związków chemicznych – polioli, czyli alkoholi wielowodorotlenowych. Mają cechy wspólne, ale też trochę od siebie się różnią.

Zdrowe słodziki, zamienniki białego cukru, są bardzo powszechne, ale który z nich wybrać? Czym się różnią? Który słodzik lepszy?

W dzisiejszych czasach szukamy zdrowych zamienników białego cukru, bo czymże byłoby życie bez odrobiny słodyczy?

Ksylitol, czyli cukier brzozowy, nazywa się go tak ze względu na jego występowanie w masie drzewnej i produkowanie go głównie z brzozy. Obecnie, przy produkcji na masową skalę, wielu producentów ( głównie chińskich ), pozyskuje ten cukier z kolb kukurydzy. Jest to wydajniejsze i tańsze rozwiązanie. Ksylitol fiński pozyskiwany jest naturalnymi metodami, bez użycia grzybów, czy kwasów i nie wykorzystuje materiałów modyfikowanych genetycznie.

W wyglądzie, jak i w smaku, przypomina on biały cukier. Posiada niski indeks glikemiczny i spokojnie mogą go używać diabetycy. W odróżnieniu do białego cukru, ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym i jest powoli przetwarzany w jelitach.

A jakie ma właściwości?

  • działa antybakteryjnie,

  • ogranicza rozwój w przewodzie pokarmowym drożdżaków, grzybic i pleśni,

  • działa prebiotycznie,

  • zwiększa mineralizację zębów,

  • chroni przed paradontozą i stanami zapalnymi dziąseł,

  • przywraca właściwe pH jamy ustnej,

  • zapobiega otyłości.

A wady?

Stosowany w dużych ilościach może powodować biegunki i wzdęcia oraz nie jest zalecany osobom z zespołem jelita wrażliwego.

Erytrytol, inaczej erytrol, produkuje się go z m.in. poprzez fermentację glukozy lub hydrolizatów skrobiowych przy użyciu drożdży. Wyglądem przypomina biały cukier, nie powoduje wzrostu glukozy we krwi, dlatego polecany jest również diabetykom. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nazywany jest najzdrowszym cukrem. Ma jeszcze mniej kalorii niż ksylitol i niemalże zerowy indeks kaloryczny. Jest mniej słodki niż sacharoza, wykazuje 80% słodyczy. Nie jest metabolizowany przez nasz organizm, tylko wydalany w formie niezmienionej, dlatego nie doprowadzi do przybierania na wadze.

Podobnie jak ksylitol, erytrytol również zapobiega próchnicy, ale też wykazuje działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Nie fermentuje w przewodzie pokarmowym, nie wywołuje biegunki przy spożyciu większej ilości jak ksylitol. Jedynym skutkiem ubocznym po jedzeniu erytrytolu to możliwe mdłości po spożyciu więcej niż 50g tego słodzika.

A który wybrać?

Zarówno ksylitol, jaki i erytrytol są uznawane za całkowicie bezpieczne dla człowieka. Każdy z nas musi spróbować, który z nich bardziej odpowiada. Oba są zdrowszymi i mniej kalorycznymi zamiennikami białego cukru. Ksylitol jest słodszy od erytrytolu. Oba nadają się do wypieków, nie zmieniają smaku potraw. Polecane są diabetykom, osobom otyłym, osobom na diecie, ale też każdemu, kto chce odżywiać się zdrowo, ale nie chce zrezygnować z odrobiny słodyczy.