Krzem – co w sobie ma, że nazywany jest pierwiastkiem życia? Dlaczego jest tak istotny?

Krzem jest pierwiastkiem (w skrócie Si, z łaciny silicum) jednym z najważniejszych. Najbardziej kojarzymy go jako wzmacniacz naszych włosów, skóry, paznokci. To prawda, ale przede wszystkim jest składnikiem każdej komórki. Ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie.

Gdzie występuje?

Krzem występuje w warzywach, owocach, płatkach owsianych, otrębach, ale wiemy, jaką mamy dziś żywność. Bardzo dużo zawierają go też zioła, takie jak: skrzyp, pokrzywa, perz. Można go też znaleźć w szczypiorku, czosnku, czy mleczku pszczelim.

Jego dzienne zapotrzebowanie to od 30 do 50mg dziennie. Przy obecnej żywności ciężko jest tyle go sobie dostarczyć, dlatego warto go suplementować.

Dlaczego jest tak ważny?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, krzem wzmacnia kruche i słabe włosy, wzmacnia paznokcie, poprawia wygląd naszej skóry. Owszem, skóra staje się bardziej elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne. Paznokcie stają się bardziej mocne, odporne na uszkodzenia, a włosy miękkie, elastyczne, błyszczące i nie wypadają. Krzem przyspiesza wzrost włosów.

Dlaczego?

Krzem bierze udział w produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu wspiera regenerację skóry, wzmacnia włókna tkanki łącznej. Wspomaga również w przypadku zadrapań, siniaków, trądziku, zmian łuszczycowych, odleżynach, egzem, zmian zapalnych skóry. Krzem pobudza procesy odnowy tkanek skórnych, oczyszcza ją. Może być też stosowany zewnętrznie w formie balsamu krzemowego bezpośrednio na skórę, m.in. na rany, skaleczenia.

Gdzie jeszcze jest istotny?

Krzem ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu stawów. Jest głównym składnikiem budulcowym tkanki łącznej. Z tego względu jest niezbędnym składnikiem odżywczym w budowie chrząstki stawowej, tkanki kostnej, mięśni, więzadeł, ścięgien. Zapewnia stawom elastyczność, sprężystość, chroni przed urazami, a jeśli już uraz mamy, szybciej dochodzimy do siebie. Zmniejsza ból i sztywność stawów. Polecany jest zatem osobom uprawiającym sport, osobom starszym, w przypadku złamań, urazów, zwichnięć i każdemu, kto chce zadbać o swoje stawy.

Krzem też odpowiada za mineralizację kości.

Zmniejsza się jego ilość w organizmie wraz z dojrzewaniem kości, dlatego warto go uzupełniać. Krzem ułatwia wchłanianie wapnia do kości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osteoporozy. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet, kiedy to po menopauzie, zmniejsza się ilość wapnia i wyczerpują się zapasy krzemu.

Krzem wzmacnia kości, mineralizuje je niezależnie od suplementacji witaminy D. Potrzebny jest też dzieciom, u których proces wzrostu jest bardzo intensywny, a w dzisiejszych czasach jego niedobory są bardzo duże.

Pierwiastek ten może być cenny dla układu sercowo-naczyniowego. Poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, przez co hamuje procesy miażdżycowe. Pomocny też będzie w przypadku żylaków, hemoroidów i pękających drobnych naczynek.

Nasze drogi moczowe również korzystają z cennych właściwości krzemu. Pełni on rolę ochronną, zapobiega krystalizacji składników mineralnych i powstawaniu kamieni moczowych.

Krzem krzemowi nierówny

Mamy wiele preparatów z krzemem. Może on być np. ze sproszkowanych alg czerwonych. Taki preparat posiada firma Solgar w postaci kapsułek.

Można też go spotkać w kapsułkach ze skrzypu, czy z pędów bambusa.

Znajdziemy też krzem w formie płynnej.

Jedynym producentem w Polsce krzemu w płynie jest firma Glycan. Wszystkie ich produkty objęte są gwarancją czystości i zawierają wysokie stężenia krzemu. Forma płynna zapewnia szybkie wchłanianie i uzupełnienie jego niedoboru. Podstawowymi składnikami produktów Glycan jest kwas ortokrzemowy stabilizowany choliną oraz monometylosilanetriol. Obie te formy są bezpieczne. Takim preparatem będzie np. Koncentrat Krzemu Organicznego, który w 50ml zawiera aż 2500mg tegoż pierwiastka. Nie zawiera żadnych substancji konserwujących i zapachowych.

Firma Glycan poleca też koncentrat łączący krzem i bor. Bor jest pierwiastkiem, który podobnie jak krzem, zwiększa gęstość kości i zapobiega osteoporozie.

Podsumowując, warto suplementować krzem. Ze względu na jakość naszej żywności nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości. Posiada wiele prozdrowotnych właściwości, często niedoceniany.