Dla wielu z nas jednym z codziennych rytuałów jest stosowanie różnego rodzaju kosmetyków – kremów, maseczek, past do zębów i innych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą, mężczyzną, osobą młodszą czy starszą – niemal każdy z nas używa jakiegoś rodzaju kosmetyku. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek, nad ich pochodzeniem, składem oraz wpływem na nasze zdrowie? To co używasz  na co dzień to kosmetyki naturalne czy chemiczne?

Kosmetyki naturalne a konwencjonalne

Półki sklepowe w drogeriach uginają się od produktów do codziennej higieny, kosmetyków odmładzających i innych. Cechą wspólną większości z tych wyrobów jest zawartość w ich składzie dodatków chemicznych – wzmacniających działanie, zapach czy kolor. Wbrew pozorom, nadużywanie tego rodzaju kosmetyków ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a w niektórych przypadkach ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jako alternatywę, warto przy okazji najbliższej wizyty w sklepie rozejrzeć się za kosmetykami naturalnymi. Co sprawia, że są one coraz chętniej wybierane przez konsumentów?

Kosmetyki naturalne – jak sama nazwa wskazuje – to produkty, które w swoim składzie posiadają wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia. Nie uświadczymy w nich żadnej chemii, która negatywnie wpłynąć może na nasze zdrowie.

Warto pamiętać, że przed zakupem naturalnego kosmetyku należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które sprawią, że produkt ten będzie działał na nas tak, jak powinien.

Przede wszystkim – czytajmy etykiety

Choć tak jak wspomniano wcześniej, w kosmetykach naturalnych nie uświadczymy chemii, to nie oznacza to wcale, że składniki w nich zawarte nie będą na nas uczulać. Dlatego przed zakupem dowiedzmy się (lub przypomnijmy sobie) czy nie jesteśmy uczuleni na jakikolwiek składnik, znajdujący się w kremie lub innym kosmetyku.

Pozostając przy etykietach – to, że producent nazwał dany kosmetyk “naturalnym”, wcale nie musi oznaczać, że faktycznie taki on jest. Całą prawdę poznamy, dokładnie studiując skład danego kosmetyku. Unikajmy kosmetyków, zawierających w sobie pochodne ropy naftowej – np. parafinę – lub syntetyczne barwniki i substancje zapachowe. Zwracajmy uwagę na to, czy w składzie różnego rodzaju olejków kosmetycznych znajdują się ekstrakty roślinne, często kryją się one pod nazwą łacińską.

Przy wyborze naturalnych kosmetyków można kierować się również tym, czy są oznaczone odpowiednimi certyfikatami (np. ECOCERT, BDIH lub BIOFORUM). Zyskujemy wtedy pewność, że mamy do czynienia z produktem zawierającym naturalne składniki.

W ostateczności kierować się można także… ceną. Faktycznie, kosmetyki prawdziwie naturalne kosztują zwykle więcej, niż konwencjonalne. Wynika to z kilku kwestii, przede wszystkim większych kosztów uzyskania składników lepszej jakości czy większej staranności w czasie produkcji. Choć rzutuje to na ostateczną cenę, produktu, to pamiętajmy, że znaleźć można również kosmetyki naturalne, które nie pozbawią nas dużej ilości gotówki.