Olejki eteryczne odstraszające komary i kleszcze

Lato – jedna z najprzyjemniejszych pór roku, wakacje, wycieczki do lasu, biwakowanie, ognisko i… komary. Wszędzie obecne, potrafiące zniszczyć dobry humor, niepozwalające spokojnie spać i cieszyć się wymarzonym odpoczynkiem. Jeszcze większym wrogiem wycieczek do parków są kleszcze. Strach przed boreliozą zniechęca do spacerów i pikników, na które tak czekaliśmy przez cały rok. Co robić, żeby komary i kleszcze trzymały się od nas z daleka?

Czym są olejki eteryczne?

Rośliny wytwarzają substancje chroniące je przed szkodnikami, my niestety nie mamy takich umiejętności, ale dlaczego nie mielibyśmy skorzystać z tych roślinnych? Substancje o których mowa to olejki eteryczne. Są to związki pachnące o silnie bakterio i grzybobójczych właściwościach. To właśnie im rośliny zawdzięczają swój charakterystyczny zapach, a także między innymi ochronę przed patogenami.

Jak odstraszyć komary i kleszcze?

Komary nie cierpią lawendy! Olejek lawendowy skutecznie odstraszy, także uciążliwe do zwalczenia mole. Stosujmy go również po ukąszeniach komarów – łagodzi swędzenie. Warto też posmarować miejsce ukąszenia antybakteryjnym olejkiem z drzewa herbacianego. Pamiętajmy, aby rozcieńczać olejki eteryczne np. w oleju kokosowym. Nierozcieńczone olejki mają bardzo silne działanie i mogą podrażniać skórę oraz powodować jej zaczerwienienie. Orzeźwiająca citronella też świetnie sobie radzi z komarami, inaczej zwana olejkiem z trawy cytrynowej, dodawana jest np. do świec odstraszających owady. Olejek tymiankowy, z którego korzystamy przy przeziębieniach to środek ułatwiający oddychanie, pomocny przy zatkanym nosie, również przepędzi komary i kleszcze, podobnie jak olejek geraniowy i cytrynowy. Przy ostatnim należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Ma również właściwości wybielające przebarwienia. Nie stosujmy olejku cytrynowego, gdy zamierzamy się opalać, bo może skończyć się to mocnymi oparzeniami.

Jak stosować olejki eteryczne?

Mieszając olejki eteryczne ze sobą stworzymy swego rodzaju kompozycję zapachową odstraszającą kleszcze i komary. Aby stosować ją na skórę powinniśmy rozcieńczyć mieszankę w wodzie lub alkoholu i spryskiwać nią ciało, albo mieszać kilka kropel z olejem i smarować skórę. Warto przed rozpoczęciem przygody z olejkami eterycznymi zrobić test czy nas nie uczulają. Wystarczy niewielką ilość rozcieńczonego olejku nałożyć na skórę i odczekać aż się wchłonie. Reakcja alergiczna może nastąpić nawet po kilkunastu godzinach, więc dla pewności warto sprawdzić czy nie ma podrażnień skóry następnego dnia. Jeśli uczulenie na olejki eteryczne nie występuje to śmiało korzystajmy z tych naturalnych perfum odstraszających komary i kleszcze!