Wraz z rozwojem urbanizacji wzrasta również współczynnik zanieczyszczeń. Plaga smogu i plastiku to nie wszystko, ponieważ ogromnym problemem stają się teraz także metale ciężkie. Na ich zwiększoną obecność w naszym otoczeniu wpływają bezpośrednio takie rzeczy, jak chociażby dynamiczne rozwijanie się przemysłu, szczególnie górniczego, hutniczego i chemicznego. Fabryczne wyziewy zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy, a odpady postprodukcyjne trafiają do wód i żywności. Często sami dostarczamy ich sobie w ciągu dnia, nawet o tym nie wiedząc. Na tę kwestię szczególnie powinni zwrócić uwagę palacze, osoby narażone na częsty kontakt ze spalinami i stosujące sztuczne dezodoranty i kosmetyki. Całość dopełnia stosowanie nawozów fosforowych, wapna i sztucznych środków ochrony roślin w rolnictwie, zanieczyszczenia komunikacyjne i komunalne, czyli składowanie odpadów.

Wszystkie te kwestie zwiększają ryzyko obecności metali ciężkich w naszych organizmach. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy się przed nimi chronić! W tym tekście wybraliśmy kilka, najbardziej pożytecznych, naszym zdaniem, produktów, które pomogą oczyścić organizm i ochronią go przed odkładaniem się w nim szkodliwych związków.

CZYM SĄ METALE CIĘŻKIE?

Są to pierwiastki o gęstości większej, niż 4,5g/cm^3. Zaliczają się do nich między innymi ołów, rtęć, aluminium, arsen, kadm, nikiel, cynk, stront, bizmut i tal.

ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA

Metale ciężkie mogą dostawać się do naszych ciał poprzez układ pokarmowy, albo drogi oddechowe. Nasze organizmy nie są w stanie same sobie z nimi poradzić i gdy mają z nimi do czynienia, „ukrywają je” w obrębie różnych białek. Gdy nasze tkanki są długo narażone na działanie szkodliwych metabolitów, możemy zacząć odczuwać dolegliwości takie jak: chroniczne zmęczenie, problemy trawienne, bóle stawów i mięśni i osłabienie odporności. Substancje takie często przyczyniają się także do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby krążenia, hormonalne, neurologiczne i nowotworowe.

Metale ciężkie w naszych organizmach działają przede wszystkim na zasadzie zaburzenia przemian i syntezy białka i zaburzają procesy wytwarzania energii. W następstwie długotrwałych problemów z tymi procesami może dochodzić do rozwoju schorzeń.

OŁÓW

Za najniebezpieczniejsze metale ciężkie uznaje się ołów, kadm i rtęć. W przypadku, gdy przyswoimy zbyt dużą ilość ołowiu (czyli większą, niż 1mg/kg masy ciała) może dojść do zatrucia tym toksycznym związkiem. Charakterystyczne są wtedy bóle głowy, problemy trawienne, ogólne osłabienie, a nawet anemia! Ołów może też prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i rozwoju nowotworów.

KADM

Na ryzyko zatruciem kadmem narażony jest każdy z nas, ale szczególnie palacze. Już jeden papieros dostarcza 0,1-0,2 mcg kadmu do naszego organizmu. O osiągnięciu krytycznego stężenia kadmu w organizmie mogą informować symptomy takie jak: upośledzona mineralizacja kości, uszkodzenia płuc, wątroby, nerek, trzustki i jelit. Kadm zaburza też przemianę tiaminy (witaminy B1) i przyczynia się do wywołania nowotworów prostaty, jąder i układu krwionośnego.

Regularne przyjmowanie kadmu prowadzi do przewlekłego i nietypowego zatrucia, które nawet przez rok może pozostać bezobjawowe. Pierwsze efekty „kadmicy” to suchość i metaliczny posmak w ustach i osłabienie. Pojawia się też ograniczony apetyt i powstawanie u nasady zębów żółtego zabarwienia kadmowego.

RTĘĆ

W przypadku kontaktu z rtęcią sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ jest ona w stanie przenikać barierę krew-mózg i barierę łożyskową do krwi płodu. Z tego względu sprawia bezpośrednie zagrożenie dla naszego mózgowia, oraz dla dzieci przyszłych mam. Nawet niewielkie dawki rtęci, ale przyjmowane regularnie są w stanie wyrządzić wiele szkód, na które najbardziej narażony jest układ nerwowy. Objawami zatrucia rtęcią są osłabienie, wypadanie włosów, zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle głowy i kończyn. Charakterystycznym objawem, który może się pojawić, jest też lekko fioletowe zabarwienie dziąseł. Kontakt z rtęcią może doprowadzić do ostrego lub przewlekłego zapalenia. Jest też odpowiedzialny za nowotworowy mózgu.

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

Usunięcie metalu ciężkiego polega na związaniu go z inną substancją i następnie usunięciu go wraz z nią z ustroju. Nasi faworyci w kwestii tego rodzaju „detoksu” to:

Chlorella: Jest jednym z najbogatszych, naturalnych źródeł chlorofilu. Działa jak naturalny chelator do usuwania i detoksykacji metali ciężkich i wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Nie licząc oczyszczenia, zapewni nam też porządne odżywienie, gdyż zawiera całą gamę aminokwasów i witamin. Jako jedna z nielicznych źródeł roślinnych zawiera witaminę B12. Stosowana regularnie, jest w stanie już w ciągu 3 tygodni obniżyć poziom rtęci metylowanej w mózgu i nerkach. Pomaga pozbywać się także innych szkodliwych substancji. Chlorofil wiąże się z nimi i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się po organizmie. Przywraca też prawidłowe działanie metalotionein. Są to białka, które są produkowane naturalnie przez wątrobę i służą do usuwania szkodliwych składników przemiany materii z organizmu.

Spirulina: Jest kolejną algą, która wykazuje potencjał do oczyszczania organizmu. Skutecznie radzi sobie z arszenikiem, niklem i ołowiem.

Kolendra siewna: Wielu osobom kolendra kojarzy się głównie ze wspomaganiem trawienia i usuwaniem gazów, ale nie każdy wie, że jest ona w stanie usunąć z centralnego układu nerwowego i z kości substancje takie jak kadm, ołów i rtęć. Co ważne, jest ona w stanie związać się z metalami ciężkimi, ale nie usunąć je z organizmu. Dlatego właśnie zaleca się zażywać ją z chlorellą, która ułatwi pozbycie się metali, które zostały zostały wcześniej związane przez kolendrę z przestrzeni międzykomórkowej.

CO JESZCZE MOŻE POMÓC?

Wybrane produkty pszczele: Miód, pyłek i propolis są bogate we flawonoidy. Tworzą one z metalami połączenia rozpuszczalne w wodzie i w tej sposób wspomagają ich usuwanie.

Krzem: Jest pierwiastkiem, który potrafi usuwać z naszego organizmu metale takie jak ołów, rtęć, kadm i aluminium. Dobrej jakości, naturalny krzem występuje w produktach takich jak okrzemki (diatomit), wyciągi tabletkowane z alg morskich, czy hydrożele (np. Enterosgel).

Łopian: Jest rośliną, która wykazuje działanie regenerujące w stosunku do wątroby. Wspomaga też usuwanie szkodzących substancji poprzez zwiększenie wydzielania soków żołądkowych, żółci w wątrobie, oraz zwiększenie ilości wydalanego moczu.

Jak zawsze podkreślamy, że naprawdę warto dbać o prewencję. W przypadku kontaktów z metalami ciężkimi, na które jesteśmy coraz częściej narażeni, jest to szczególnie ważne. Skuteczne pozbycie się ich z organizmu i ochrona przed ich akumulacją są procesami długofalowymi. Wymagają nie tylko suplementacji, ale również zmiany nawyków i diety.

——————-

Zapraszamy na naszego Facebooka.

A także do przeczytania innych, ciekawych postów na naszym Blogu.