Jod Iodica kluczowy element codziennego życia!

Iodica koncentrat jodu bio jest suplementem diety, który zapewnia w 100% dzienne zapotrzebowanie organizmu na jod w formie płynnej. Został stworzony przez siły natury, pochodzące z prehistorycznych mórz z przed ponad kilkudziesięciu milionów lat. To połączenie jodu i innych minerałów łatwo przyswajalne przez organizm. 

Właściwości jodu – o co tu chodzi?

Jod jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla naszego organizmu. Możemy go wdychać będąc nad morzem. W pozostałych częściach naszego kraju możemy jedynie uzupełnić jego niedobory wraz z dietą. Dodawany jest do niektórych soli spożywczych lub możemy go suplementować. 

Najwięcej jodu zawiera żywność pochodzenia morskiego:

 • skorupiaki,
 • mięczaki,
 • ryby – szczególnie dużą zawartością jodu odznaczają się dorsze i halibuty, mniejszą – śledzie bałtyckie.

W krajach uprzemysłowionych ważnym źródłem jodu w diecie jest mleko i jego przetwory, a także jajka. Warto wiedzieć, że niektóre owoce i warzywa mogą blokować wchłanianie tego pierwiastka! Głównie są warzywa kapustne i szpinak. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wyeliminować je z diety. Trzeba pamiętać tylko zwiększonej dawce jodu w dniu spożycia tych warzyw.

Jod posiada wiele korzyści zdrowotnych.

Dobowe zapotrzebowanie na jod dla dorosłego człowieka wynosi 150-300 mikrogramów. Taka ilość zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Tarczyca jest narządem leżącym u podstawy szyi, zbudowanym z dwóch płatów połączonych cieśnią. Hormony tarczycy działają stymulująco na przemianę materii, tj. zwiększają syntezę białka oraz nasilają zużycie tlenu w komórkach. Hormony te decydują o prawidłowym wzroście i rozwoju człowieka. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju szkieletu i ośrodkowego układu nerwowego u płodów i niemowląt. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości jodu, niemalże każda komórka naszego ciała nie będzie funkcjonowała prawidłowo.

Długotrwały niedobór jodu prowadzi powiększenia się tarczycy i powstania tzw. wola endemicznego z niedoboru jodu. W przypadku jego niedoboru  w organizmie, mogą wystąpić różne dolegliwości. Nadmierna senność, brak energii do wykonywania codziennych czynności, problemy z metabolizmem i układem odpornościowym, podwyższony poziom cholesterolu oraz trudności w radzeniu sobie ze stresem powinny skłonić do wizyty u lekarza i sprawdzenia poziomu T3 i T4 w organizmie poprzez badanie ich poziomu we krwi.

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycowych: tyroksyny – T4 i trójjodotyroniny – T3.  Hormony tarczycy regulują także procesy wzrostu i dojrzewania komórek organizmu. Od ich stężenia we krwi zależy prawidłowy rozwój nerek, serca, mięśni, przysadki mózgowej oraz całego układu nerwowego.

Kobiety w ciąży oraz mamy karmiące powinny pamiętać o suplementacji tego pierwiastka. Już w 12. tygodniu ciąży tarczyca płodu uruchamia własną syntezę hormonów, a potrzebny do tego jod pobiera z zapasów matki. U kobiet w ciąży niedobór jodu może powodować poważne deficyty neurorozwojowe i opóźnienie wzrostu płodu, a także poronienia i urodzenie martwego dziecka.

Również mamy karmiące piersią powinny zadbać o prawidłową podaż tego pierwiastka. Potrzebuje tego pierwiastka zarówno dla siebie, jak i w celu dostarczenia właściwej dawki jodu z pokarmem swojemu dziecku. U niemowląt i dzieci niedobór jodu może również powodować deficyty neurorozwojowe. 

Kiedy jeszcze możemy suplementować jod?

Działanie jodu związane jest przede wszystkim z funkcjonowaniem tarczycy, ale jego niedobór może być przyczyną wielu innych dolegliwości. Wynika to z tego, iż hormony tarczycy wpływają na wiele aspektów zdrowia człowieka, np. na metabolizm komórkowy, temperatura ciała, wzrost, rozwój, skóra, włosy. 

Redukcja zbędnych kilogramów

Dzięki samej suplementacji jodem nie wyleczymy otyłości. Uzupełniając jego niedobory usprawni się praca tarczycy i tym samym poprawi metabolizm tłuszczów. 

Wzrost energii

Brak wystarczającej ilości jodu powoduje, obniżenie poziomu energii. Dzieje się tak dlatego, że jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, a to ma duży wpływ na poziom energii organizmu.

Niedobór jodu ma znaczny wpływ również na narządy płciowe, płodność i życie seksualne. Krótko mówiąc: brak jodu to brak libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet!

Wspomaganie leczenia chorób dróg oddechowych

Jod ma podobne działanie do antybiotyków, z tą różnicą, że nie niszczy naszej flory bakteryjnej. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Działa wykrztuśnie i zabójczo na grzyby, bakterie i robaki. Zaleca się jego suplementację w uporczywych i nawracających infekcjach. Sprawdza się w przypadku zapalenia płuc i oskrzeli, w kaszlu, alergii, astmie oskrzelowej, zapaleniu zatok i gardła.

Wspomaganie chorób dermatologicznych

Jod wspomaga leczenie schorzeń skórnych, między innymi: egzemy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, alergie skórne, trądzik.

Jest również silnym antyoksydantem, który poprawia zdrowie i przeciwdziała procesom starzenia.

Wraz z suplementacją jodu powinniśmy dostarczyć organizmowi także selen, magnez i witaminy z grupy B, ponieważ bez tych i innych pierwiastków śladowych nie ma prawidłowego metabolizmu jodu.

Jodica – koncentrat jodu w płynie

Jodica jest naturalnym źródłem jodu nieorganicznego w formie płynnej, w postaci jodków, jodanów. Dodatkowo zawiera śladowe ilości innych pierwiastków, takich jak: magnez, wapń, sód, potas, srebro, żelazo, miedź i cynk.

Koncentrat naturalnego JODU jest wydobywany z głębokości 329 m, nie skażony cywilizacją.

Pochodzi ze źródła w Czechach. Jod Iodica jest wydobywany i rozlewany i dystrybuowany przez spółkę IODICA WORLD  Sp z o.o. 

Produkt jest bezpieczny, zalecany dla dzieci od 1 roku życia i kobiet w  ciąży oraz karmiących piersią oraz każdemu, kto uzupełnić jego niedobory. 

Jego forma jest bardzo wygodna, łatwa do odmierzania krople można rozcieńczyć dodając je do wody, soków, zup, mleka i innych napojów.

Stworzona w naturalny sposób formuła wody z jodem jest wysoce przyswajalna, co zapobiega przedawkowaniu. Nadmiar zostanie usunięty z organizmu wraz z moczem.

Jod zawarty w preparatach Iodica jest bezpieczny dla osób w każdym wieku. Zawartość jest standaryzowana pod kątem dziennego zapotrzebowania, a naturalne pochodzenie sprawia, że produkt jest dobrze przyswajalny i nie powoduje skutków ubocznych.

Jak go stosować?

Oczywiście doustnie, rozcieńczając w jakimkolwiek płynie, ale również można wykorzystywać ten preparat do inhalacji. Przede wszystkim w infekcjach górnych dróg oddechowych. Jod rozrzedza zalegającą w nich wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. Najlepiej jest rozcieńczyć preparat z solą fizjologiczną i tak:

 • dzieci – 4-5 kropli na fiolkę soli fizjologicznej,
 • dorośli – 7-8 kropli na fiolkę soli fizjologicznej.

Można też dodawać kilka kropel preparatu do nawilżacza powietrza ( 5ml – 10ml na 2 litry wody). 

Iodica odbudowuje własne mechanizmy obronne organizmu, zapobiega częstym chorobom dróg oddechowych, grypie, katarowi siennemu.

Zalecane dzienne spożycie:

 • Stosować raz dziennie od 12-33 kropli w zależności od wieku.
 • Dzienne zapotrzebowanie na jod (mcg/dobę) / Dawka  jodu (1 kropla = 7,5mcg).
 • Dzieci w wieku <5 r.ż.: 90/12 kropli.
 • Dzieci 6-12 lat: 120/16 kropli.
 • Dorośli i dzieci >12 lat: 150/20 kropli.
 • Kobiety w ciąży i kobiety karmiące: 250/33 krople.

Podsumowując, warto włączyć do swojej diety produkty zawierające jakże ważny dla naszego zdrowia jod. Z pomocą przychodzi preparat Iodica. Mogą go suplementować dorośli, jak i dzieci. Jest to produkt naturalny i bezpieczny.