Hibiskus wiele nosi imion. Być może już wcześniej o nim słyszeliście, bo każdy z jego gatunków nazywa się inaczej. Najpopularniejsze z nich to ketmia, róża chińska oraz malwa sudańska. Roślina ta jest niezwykle wyjątkowa, i to nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne, o których zaraz opowiemy więcej. O jej wyjątkowości świadczy także wygląd hibiskusowych kwiatów. Tak samo jak nas dzisiaj, zachwycały one artystów żyjących wiele lat przed nami. Artystów, takich jak na przykład malarz Paul Gauguin. Tworząc swoją sztukę bardzo często dekorował kwiatem hibiskusa okolice ucha każdej ze swoich egzotycznych modelek.

WŁAŚCIWOŚCI HIBISKUSA

 
Przede wszystkim, roślina ta jest świetnym wyborem, jeśli chodzi o walkę z infekcjami i przeziębieniami, ponieważ wykazuje działanie bakteriobójcze, oraz zawiera sporo naturalnej witaminy C. Jej działanie wspomagane jest także przez antyoksydanty, zwane przeciwutleniaczami, które dodatkowo redukują w naszych organizmach stres oksydacyjny i hamują szkodliwy wpływ wolnych rodników.
 
Czerwone kwiaty hibiskusa pomagają też naszym organizmom w pozbywaniu się nieproszonych gości, takich jak robaki i substancje toksyczne. Jest on również dobrym wyborem dla osób pilnujących swojego poziomu cholesterolu, gdyż substancje w nim zawarte chronią przed jego zbyt wysokim poziomem, a co za tym idzie – działają przeciwmiażdżycowo. Malwa sudańska polecana jest także wspomagająco w lekkim i umiarkowanym nadciśnieniu.
 
Hibiskusowe herbatki nie bez powodu kojarzone są także z lekkością. Zawarty w nich błonnik i pektyny pomagają zachować uczucie sytości na dłużej, co ułatwi zapanowanie nad apetytem. Wspomaga on także pracę układu pokarmowego i przyspiesza przemianę materii, co jest ważne w zachowaniu szczupłej sylwetki. Z tego względu, hibiskusy są wskazane do picia w okresie odchudzania i utraty zbędnych kilogramów. W trosce o wygląd pomocna jest jeszcze jedna cecha tych kwiatów, a mianowicie działanie moczopędne. Dzięki niej w naszym ciele nie będą tworzyły się zastoje wody.

 

JAK SPOŻYWAĆ HIBISKUS

 
Najlepiej jest robić to w formie naparu. Suszone kwiaty tej rośliny zalewamy wrzątkiem i czekamy około 15 minut. Po tym czasie nasz napój zdąży już przybrać intensywnie czerwony kolor, a gdy go skosztujemy, na naszym języku zagości odczuwalnie kwaskowaty aromat. Nasza rada dla wszystkich fanów tej herbatki: KONIECZNIE skosztujcie go z dodatkiem miodu i soku z malin! To zdecydowanie najlepsze połączenie smakowe, jakie udało nam się odkryć w związku z kwasowością hibiskusa, a przeprowadziliśmy wiele testów. 😉

——————-

Zapraszamy na naszego Facebooka.

A także do przeczytania innych, ciekawych postów na naszym Blogu.