Kłopoty ze wzrokiem może mieć każdy z nas, niezależnie od wieku. Jednak to właśnie osobom starszym przytrafiają się one najczęściej. Ryzyko ich pojawienia się znacząco wzrasta po 70 roku życia a choroby układu krążenia i inne, takie jak cukrzyca, tylko zwiększają szansę na ich rozwój. O tym, czy warto dbać o swój wzrok, niezależnie od tego, czy jest to profilaktyka czy leczenie już powstałej dolegliwości, nie trzeba nikogo przekonywać. Już nawet niewielkie osłabienie funkcji naszych oczu odbija się szerokim echem na jakości życia i samopoczuciu.

Słabnący z wiekiem wzrok przez wiele osób traktowany jest jako coś normalnego i nieuniknionego. Na szczęście istnieją metody na przedłużenie sprawnego funkcjonowania tego narządu. W tym artykule skupimy się na aspektach, których wprowadzenie w życie może pozwolić osobom starszym (i nie tylko!) zachować sprawny wzrok na długie lata.

PROFILAKTYKA I ZDROWE NAWYKI

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc na początek mamy garść porad z kategorii „tych najprostszych”, które pomogą nam zachować dobry wzrok na długo. Po pierwsze, ważny jest regularny ruch. Codzienna aktywność fizyczna wspomaga obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, związanego z rozwojem jaskry. Zalecamy także ograniczanie przyjmowanego cukru i  picie odpowiednich ilości wody, szczególnie jeśli dotyka nas syndrom suchego oka. Osoby palące powinny czym prędzej rozważyć rozstanie się z nałogiem, ponieważ palenie tytoniu idzie ramię w ramię z rozwijaniem się chorób układu krążenia oraz wzroku. Nie zapominajmy także o zbilansowanej diecie, bogatej w zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, owoce oraz warzywa. Dbajmy o to, aby na naszym talerzu było kolorowo. Świadczy to o dużej ilości antyoksydantów i flawonoidów, które odpowiadają za nadawanie roślinom charakterystycznych dla nich barw. Antyoksydanty są niesamowicie ważne, jeśli chodzi o ochronę narządu wzroku.

ANTYOKSYDANTY

Aby poznać ogromną rolę tych składników, jaką pełnią w charakterze ochroniarzy dla naszych oczu, należy poznać pojęcie jakim są „wolne rodniki”. Jest to powszechna nazwa na reaktywne formy tlenu, które powstają w naszym organizmie w sposób naturalny. Pewna ich ilość jest nam potrzebna do życia, lecz gdy jest ich za dużo i zostaje zachwiana tzw. równowaga oksydacyjno-antyoksydacyjna, zaczynają pojawiać się problemy. Nadmiar wolnych rodników wpływa bezpośrednio na rozwój chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, czy właśnie choroby oczu. Aby kontrolować ich ilość musimy pilnować stałego przyjmowania antyoksydantów (inaczej zwanych przeciwutleniaczami) poprzez żywność lub preparaty, które je zawierają. Najpopularniejszymi antyoksydantami, które wspierają ochronę oczu są: witamina C, witamina E, witamina A, luteina, zeaksantyna, oraz flawonoidy. Pamiętać o nich powinny szczególnie osoby najmocniej narażone na szkodliwe działanie wolnych rodników, czyli:

  • osoby starsze (ilość wolnych rodników wzrasta wraz z wiekiem)
  • palacze
  • stosujące złą dietę, bogate w wędzone i grillowane potrawy
  • żyjące w stresie
  • oddychające zanieczyszczonym powietrzem
  • nadużywające alkoholu
  • zaniedbujące higienę snu

Troska o regularną podaż antyoksydantów sprawi, że oczy nie będą bezbronne w zetknięciu z wolnymi rodnikami. Substancje te można przyrównać do „tarczy”, która chroni narząd wzroku przed reaktywnymi formami tlenu.

WYCIĄGI Z CZARNYCH JAGÓD I LEGENDARNE ANTOCYJANY

Wyciągi z borówki czarnej z powodzeniem testowali piloci samolotów i kierowcy samochodów wyścigowych. Substancje charakterystyczne dla tych owoców, czyli antocyjany, wspomagają regenerację pigmentu siatkówkowego i widzenie po zmierzchu. Antocyjany to barwniki roślinne należące do szerszej grupy fitoskładników zwanej flawonoidami. Pomocne są w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń wzroku, ale najbardziej odczuwalny efekt dają właśnie w kwestii widzenia w ciemnościach. Ich dodatkowym atutem jest wsparcie elastyczności i wytrzymałości naczyń krwionośnych, dzięki czemu przeciwdziałają krwawieniom. Poprawiają także przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, dzięki czemu obniżają ciśnienie. Dużą ilość antocyjanów można znaleźć na przykład w preparacie włoskie firmy Aboca – Mirtillo.

MIŁORZĄB JAPOŃSKI

Ekstrakt z miłorzębu japońskiego może być pomocny w zapobieganiu zwyrodnieniom plamki rozwijającej się z wiekiem, która jest częstym powodem problemów ze wzrokiem u osób dorosłych. Jako jeden z niewielu surowców zielarskich znalazł on też zastosowanie w profilaktyce i leczeniu jaskry. Wszystko to dzięki znajdującym się w jego składzie flawonoidom i terpenoidom. Ich obecność zapobiega rozwojowi chorób oczu z winy wolnych rodników a dodatkowo poprawia krążenie i mikrokrążenie, dba też o stan naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawia się dopływ krwi do gałki ocznej i polepsza się jej cyrkulacja. Miłorzębu powinny jednak unikać osoby poniżej 13 roku życia, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, oraz cierpiące na choroby związane z zaburzeniem krzepliwości krwi.

KWIAT AKSAMITKI

Swoją sławę, jako jednej z królów roślin wspomagających wzrok, aksamitki zawdzięcza dwóm, wspomnianym już wcześniej, karetonoidom. Mowa tu o luteinie i zeaksantynie. Aksamitka stanowi ich bardzo bogate źródło. Obydwie te substancje pomagają chronić plamkę żółtą oka i są szczególnie wskazane w chorobach związanych z jej zwyrodnieniem (AMD). Obniżają też ryzyko zwyrodnienia struktury siatkówki, oraz rozwoju zaćmy. Niszczą wolne rodniki i są pomocne przy efekcie „zmęczonych oczu” (dlatego m.in. polecane są osobom długo pracującym przy komputerze). Warto o nich pamiętać, gdyż ilość luteiny i zeaksantyny w oczach spada wraz z wiekiem.

OCHRONNE DLA WZROKU KWASY OMEGA-3

Jednym z czynników pogarszania się wzroku u osób starszych jest gromadzenie się toksyn w nabłonku barwnikowym siatkówki. W tym przypadku chodzi konkretnie o barwnikach, zwanych lipofuscynami.  Są one wewnątrzkomórkowym markerem starzenia się. Jeden z grupy kwasów należących do rodziny Omega-3 jest w stanie skutecznie zapobiegać gromadzeniu się tych toksyn. Dotychczasowe badania wskazują, że kwasy tłuszczowe mogą wpłynąć na lepsze ukrwienie nerwu wzrokowego. Zwiększa to ochronę przed utratą wzroku, a najistotniejsza jest ich funkcja prewencyjna. Naukowcy z Melbourne w jednym ze swoich badań sugerują, że  wysokie spożycie omega-3, zmniejsza aż o 38 procent ryzyko późnego (zaawansowanego) zwyrodnienia plamki żółtej.

Aby nasz narząd wzroku pozostał sprawny na długie lata trzeba pamiętać o dostarczaniu sobie regularnie nie jednego, a wielu składników wspierających jego funkcje. Nie licząc tych, które opisane zostały wyżej, pamiętać należy także o cynku, witaminie B2, miedzi, manganie i selenie. Z nich także korzystają oczy w celu zachowania swojej sprawności. Gdy osoba starsza cierpi na już rozwinięte choroby oczu – warto zastosować wsparcie substancjami, które zahamują lub nieco cofną szkody, które już powstały. W tym celu zachęcamy do kontaktu ze specjalistą i nie działania na własną rękę.

Na koniec jak zawsze przypominamy o tym, aby szczególną uwagę przykładać do profilaktyki. Oczy są szczególnie narażone na negatywne efekty niezdrowego stylu życia, dlatego w imię zasady, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” – każdego z Państwa zachęcamy do troski o zdrowie swojego ciało i ducha. 🙂

——————-

Zapraszamy na naszego Facebooka.

A także do przeczytania innych, ciekawych postów na naszym Blogu.