Dzięgiel chiński na kobiece sprawy.

Dzięgiel chiński idealnie nadaje się na kobiece sprawy i hormony. Dlaczego?

Dzięgiel chiński stosują głównie panie, które chcą sobie pomóc w dolegliwościach związanych z miesiączkowaniem, czy menopauzą.

Dzięgiel chiński to zioło pochodzące z dalekiej Azji. Nazywane jest dong quai, kobiecym żeńszeniem albo z łaciny Angelica sinensis. Należy do grupy roślin selerowatych. Stosowany jest jako lek ziołowy od ponad 2000 lat. W tradycyjnej medycynie chińskiej traktowana jest jako roślina kobieca.

Wykorzystuje się jej korzeń, który ma silny gorzki smak. Bogaty w fitoskładniki, a dokładnie fitoestrogeny, które mają zdolność regulowania kobiecej gospodarki hormonalnej. Korzenie zawierają też witaminę E o działaniu antyoksydacyjnym, witaminę B12 i kwas foliowy. Obie te witaminy zapobiegają anemii, jeśli powodem jest ich niedobór.

Zawarta w korzeniu kumaryna wspiera działanie układu nerwowego i wspomaga prawidłowe krążenie krwi. Zmniejsza nadciśnienie. Powoduje wzrost przepływu krwi, rozluźnia mięśnie macicy.

Dzięgiel chiński dedykowany jest głównie kobietom. Wspomaga pracę organizmu, zwłaszcza w okresie menopauzy. Łagodzi uderzenia gorąca, uczucie rozdrażnienia, nadpotliwości. W dodatku poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Korzystnie wpływa też na cerę.

Działa uspokajająco i znieczulająco. Zmniejsza skurcze menstruacyjne, tym samy redukuje bóle brzucha i łagodzi bolesne miesiączki.

Pomaga uregulować cykle menstruacyjne. Pomocny będzie w przypadku obfitych lub skąpych miesiączek, a także w PMS ( zespół napięcia przedmiesiączkowego). Powoduje również pobudzenie zatrzymanej miesiączki., pomaga pojawić się owulacji.

Można też znaleźć informacje o korzystnym wpływie stosowania dzięgla chińskiego przez kobiety z endometriozą, a także po okresie porodu w celu zmniejszenia bólu ciała i okolic intymnych związanego z samym porodem.

Kiedy jeszcze można stosować dong quai? Zioło to pomaga:

  • wzmacniać krew,

  • poprawić krążenie krwi,

  • wspomaga przy anemii,

  • przynosi ulgę w bólu,

  • rozluźnia jelita, poprawia przemianę materii, łagodzi wzdęcia i zaparcia.

Nie zaleca się natomiast kobietom w ciąży, czy karmiącym piersią. Roślina ta uwrażliwia na słońce, dlatego zaleca się w czasie jej suplementacji albo go unikać albo stosować kremy z filtrem.

Dong quai można spotkać w różnej formie:

  • ziół do robienia naparów,

  • granulatów, które miesza się z wrząca wodą,

  • kapsułek, tabletek do łykania.

Preparatem godnym uwagi jest Dong Quai firmy Solgar. Mamy tu idealne połączenie sproszkowanego, nieprzetworzonego korzenia dzięgla chińskiego, jak i sproszkowanego ekstraktu z korzenia w jednej kapsułce. Takie połączenie na pewno przyniesie wiele korzyści na kobiece sprawy.

Nie ma wielu ziół dedykowanym paniom. Mimo, że nie jest to lek, a zioło, warto rozważyć jego stosowanie. Szczególnie w okresie menopauzalnym, czy w przypadku problemów związanych z gospodarką hormonalną,