Cera naczynkowa – naturalna pielęgnacja

Cera naczynkowa jest cerą niezwykle wrażliwą, która jest zmorą sporej części Polek i Polaków. Charakterystyczną cechą tego rodzaju skóry są zaczerwienienia na twarzy, pajączki na nogach, nadwrażliwość na wiatr i słońce, a także saunę. Taka skóra jest cienka i delikatna, z widocznie prześwitującymi naczynkami. Bardzo szybko się rumieni i pojawiają się na niej tzw. pajączki. Pod skórą tworzą się rumieńce, które mogą się utrzymywać przez dłuższy czas. Mogą występować nie tylko na twarzy, ale niestety na całym ciele. Występuje już u młodych osób, ale najczęściej jednak spotkać ją można u kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Dzięki stosowanym regularnie, odpowiednio dobranym kosmetykom można wspomóc w dużym stopniu walkę z cerą naczynkową i przynieść jej upragnioną ulgę. Jeśli uda się rozpocząć walkę odpowiednio wcześnie, są duże szanse, że całkowicie się nią wyleczy. Nie oznacza to, że możemy przestać o nią dbać, cera ta wymaga specjalnego traktowania przez całe życie.

Skóra naczynkowa? Dlaczego mnie to spotyka?

Bardzo częstym powodem jest mała elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. Może być nasilana przez różne czynniki zewnętrzne tj. przebywanie w skrajnych temperaturach (głównie zimą, kiedy przebywamy na zmianę w ogrzewanych pomieszczeniach i na zewnątrz), stres, alkohol, niektóre kosmetyki oraz leki. Bardzo duży wpływ ma grubość skóry oraz stopień jej nawilżenia. Może tez zdarzyć się tak, że niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne. Często takiej skórze towarzyszy tez uczucie swędzenia, pieczenia i ściągnięcia, a także nadwrażliwość na kosmetyki.

Skóra cienka i sucha jest zdecydowanie bardziej narażona na pękanie drobnych naczynek niż skóra grubsza, często przetłuszczająca się. Dlatego mając cerę suchą i cienką należy poświęcić więcej czasu na pielęgnację.

Odpowiednia pielęgnacja

Wiemy już, że skóra naczynkowa musi być traktowana wyjątkowo i ze szczególną ostrożnością. Zakazane jest podrażnianie jej gruboziarnistymi peelingami. Wrogiem jej są skrajne temperatury, długie przebywanie na słońcu, mróz oraz wiatr. Często też mówi się o tym, że dieta w tym przypadku ma również ogromne znaczenie – chodzi głównie o unikanie gorących i pikantnych potraw. Naczynkowej cerze nie sprzyjają też używki – papierosy i alkohol.

Na szczęście dostępne są naturalne kosmetyki, odpowiednie dla takiej cery. Powinny zawierać w swoim składzie:

 • hydrolat z róży, kocanki
 • witaminę C, K, E
 • zioła: kocankę, nagietek, krwawnik, miłorząb japoński, arnikę
 • olej rokitnikowy, różany
 • olejek z pestek malin, truskawek, opuncji figowej
 • wyciąg z kasztanowca
 • czerwona glinka
 • rutyna

Wymienione wyżej składniki będą wpływały na zwiększenie napięcia żył, poprawia ich przepustowość i zapobiega ich pękaniu. Dzięki temu naczynka przestaną być widoczne gołym okiem. Kosmetyki do cery naczynkowej często są wzbogacane cennymi składnikami – są to: aloes, masło shea, pantenol, alantoina, olej arganowy. Wpływają na wzmocnienie bariery ochronnej skóry, zwiększając działanie pielęgnacyjne.

Cera naczynkowa – cenne rady dla ich posiadaczek:

 • używaj tylko peelingu enzymatycznego i delikatnych kwasów, tak by nie podrażnić delikatnej skóry
 • unikaj alkoholu, który wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych
 • pamiętaj o naturalnej ochronie przeciwsłonecznej (tutaj polecamy olejek z pestek malin, który dodatkowo wzmocni naczynia krwionośne)
 • stosuj maseczki nawilżające i kojące. Tutaj szczególnie polecana jest glinka czerwona, która obkurcza i uszczelnia naczynka, jednocześnie wpływa na koloryt skóry, oczyszcza i ściąga pory
 • stosuj naturalne olejki (szczególną moc ma olejek rokitnikowy, różany, z kocanki)
 • były już olejki, więc czas na naturalne kremy i hydrolaty – różane, z kocanki, oczaru.

Na szczęście nie ma problemu z dostępnością kosmetyków dla cery naczynkowej – wybór jest coraz większy i obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio o nią dbać. Warto pamiętać, że nasza skóra odwdzięczy się pięknym i promiennym wyglądem, jeśli tylko sami będziemy potrafili dać jej coś od siebie.