NIEZAWODNA PAMIĘĆ – CZYLI KILKA SŁÓW O BAKOPIE

Bakopa, znana także pod nazwą Brahmi, jest rośliną używaną w lecznictwie ajurwedyjskim od setek lat. Z jej działania korzystali nasi przodkowie, a my dzisiaj mamy możliwość zobaczenia na własne oczy potencjału tego adaptogenu. Wyniki badań farmakologicznych z użyciem B.monnieri jednoznacznie wykazały, że jest ona rośliną świetnie wzmacniającą funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Z powodzeniem mogą używać ją osoby poszukujące substancji poprawiającej zdolności uczenia się.

DEPRESJA, LĘK i SEN

Ajurwerda wykorzystywała tę roślinę nie tylko do wspierania pamięci. Świetne rezultaty osiąga ona również w terapiach mających na celu redukcję objawów depresyjnych i zaburzeń lękowych. Badania na zwierzętach wykazały, że właściwości te zawdzięcza się ukrytym w bakopie substancjom czynnym – bakopazydom I i II, oraz bakosaponinie.

Wielu pacjentów obawia się problemów z zasypianiem po rozpoczęciu kuracji tym zielem, jednak roślina ta nie spowoduje zaburzeń snu. Wręcz przeciwnie, pomoże w zasypianiu i sprawi, że nasz sen będzie głębszy i bardziej jakościowy.

ZDOLNOŚCI UCZENIA SIĘ I POPRAWA PAMIĘCI

Substancje czynne wspomniane w akapicie wyżej mają jeszcze kilka innych, pożytecznych funkcji. Są one, na przykład, zdolne do poprawy funkcjonowania naszego układu nerwowego poprzez wzmaganie połączeń międzyneuronalnych, oraz zwiększenie wydajności rejonów mózgu odpowiedzialnych głównie za pamięć długotrwałą.

ŻOŁĄDEK

Co ciekawe, roślina ta w naszym organizmie nie ogranicza się jedynie do układu nerwowego. Znane są także wyniki badań świadczące o działaniu protekcyjnym i leczniczym bakopy na wrzody żołądka. Regularnie przyjmując ekstrakt z tej rośliny jesteśmy w stanie skutecznie wzmocnić barierę śluzową i zmniejszyć jej złuszczanie. Zwiększa także stężenia substancji, które działają ochronnie na błonę śluzową żołądka i może być wykorzystywana przeciwko Helicobacter pylori.

PODSUMOWANIE

Wyciągi z bakopy są bardzo ciekawą opcją dla każdego, kto szuka naturalnego „boostera” pamięci, lub ma inne problemy związane z układem nerwowym. Warto wspomnieć też o tym, że efekty opisane wyżej są możliwe do uzyskania w każdej grupie wiekowej, a bakopa jest rośliną bezpieczną i dobrze tolerowaną, dzięki czemu interakcje z lekami są w jej przypadku rzadko obserwowane. Regularnie przyjmując ekstrakt z bakopy, w odpowiednich dawkach jesteśmy w stanie dostrzec pożądane efekty już po 2 tygodniach stosowania.

Literatura:

1. Wiad Lek 2015, 68 (3 cz. II), 362-366

2. Monographs of Bacopa monniera. No authors listed. Alter Med Rev. 2004;9(1):79−85

3. Gohil KJ, Patel JA. A review on Bacopa monniera: Current research and future prospects. Int. J Green Pharm. 2010;4:1−9

4. Sairam K, Rao CV, Babu MD, et al. Prophylactic and curative effects of Bacopa moniera in gastric ulcers models. Phytomedicine. 2001;8:423−430