Czym są aminokwasy?

Kwasy aminowe, zwane także aminokwasami, to związki organiczne, które w zależności od struktury oraz budowy w różnym stopniu wpływają na nasz organizm.

Wszystkie aminokwasy, które są materiałem budulcowym białek w naszym organizmie, to tak zwane aminokwasy białkowe, których jest aż 20. Istnieją również aminokwasy niebiałkowe, które pełnią inne funkcje niż budulcową, ich jest ponad 300.

Aminokwasy są zbudowane z atomów węgla, wodoru, azotu, tlenu i siarki. Kwasy aminowe można podzielić między innymi ze względu na sposób ich wytwarzania:

  • aminokwasy endogenne to takie, które nasz organizm potrafi wytworzyć sam
  • aminokwasy egzogenne to z kolei związki chemiczne, do produkcji których nasz organizm nie został przystosowany i musimy je dostarczyć naszemu organizmowi wraz z pożywieniem.

Na czym polega rola aminokwasów w naszym organizmie?

 Kwasy aminowe pełnią w ludzkim organizmie wiele ważnych zadań. Większość z nich, to związki organiczne będące budulcem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała oraz do zagwarantowania odpowiedniego przebiegu zachodzących w organizmie procesów fizjologicznych.

Jednym z niezbędnych aminokwasów, które musimy dostarczyć naszemu organizmowi, a którego nie możemy sami wytworzyć to cysteina. Jest to aminokwas, który jako jeden z nielicznych zawiera atom siarki, przez co zalicza się go do grupy aminokwasów siarkowych. Cysteina ma wpływ na kondycję naszych włosów, skóry oraz paznokci. Bierze ona również udział w detoksykacji wątroby, wspomaga jej funkcjonowanie i działa przeciwmiażdżycowo.

Kwas aminowy, który bierze udział w unieczynnianiu wolnych rodników przyczyniających się do starzenia skóry i chroni nasz organizm od zachodzenia w nim procesów miażdżycowych i innych, które zaburzają pracę układu krzepnięcia to glutamina. Glutamina ogranicza również działanie hormonów katabolicznych i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na azot pozabiałkowy.

Białka to także główny budulec masy mięśniowej, a do ich produkcji potrzeba oczywiście aminokwasów. Tego rodzaju kwasy aminowe zmniejszają uczucie zmęczenia po treningach siłowych, ponieważ wykazują zdolność do obniżania poziomu tryptofanu w surowicy krwi. Źródłem aminokwasów, które są niezbędnikiem do utrzymania prawidłowej budowy masy mięśniowej to aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach.  

W dzisiejszych czasach, przy szybkim tempie życia, które obecnie towarzyszy większości z nas, często zapominamy o zdrowym i różnorodnym posiłku. Dlatego należy suplementować swoją dietę i dostarczać jej niezbędnych do dobrego funkcjonowania aminokwasów. Dzięki temu osiągniemy odpowiednią kondycję i zadbamy o nasze ciało w konsekwencji gwarantując dobre samopoczucie.