Do wakacji jeszcze chwila. Ale słońce już daje powody, żeby się zrelaksować i złapać troszkę opalenizny.
Dlatego przypominamy, że warto zadbać o naszą skrórę zarówno przed opalaniem, po nim, a także w przypadku poparzeń.

1. Oczyszczanie

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie oczyszczenie. Złuszczenie martwego naskórka pozwoli na lepsze wchłanianie i działanie kosmetyków, a także ułatwi równomierne opalanie. Używajmy do tego naturalnych peelingów zawierających np. drobne pestki o właściwościach ścierających. Pamiętajmy jednak, że skóra po wykonanym peelingu jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej i jest wrażliwsza, więc zanim wystawimy ją na działanie czynników zewnętrznych odpowiednio ją zabezpieczmy.

2. Odpowiednie nawilżenie

Wysoka temperatura i suche powietrze powodują szybsze wysuszanie skóry, a tym samym powstawanie zmarszczek, dlatego powinniśmy dbać o odpowiednie nawilżenie przez stosowanie hydrolatów do ciała. Wyciągi roślinne dostarczają skórze wody i cennych substancji zapobiegających jej zbyt szybkiemu odparowywaniu. Watro aplikować je często w ciągu dnia, również ze względu na przyjemne uczucie chłodzące, odświeżające i wspaniały zapach.

3. Odżywienie skóry od wewnątrz

Pocąc się i opalając organizm traci dużo wody i minerałów. Nie wystarczy nawadniać skóry kosmetykami, aby była jędrna i pełna blasku. Picie odpowiedniej ilości płynów pozwoli zachować odpowiednie nawilżenie komórek, tym samym poprawi stan skóry i włosów. Cennych elektrolitów dostarczy nam np. woda kokosowa. Latem mamy łatwiejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw, korzystajmy z nich, dostarczajmy komórkom witamin! Warto sięgać po produkty bogate w beta-karoten np. marchew lub rokitnik jest jego bogatym źródłem. Związek ten skutecznie poprawia koloryt skóry oraz jest antyoksydantem, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

4. Zabezpieczenie skóry

Gdy już zadbamy o nawilżenie skóry, powinniśmy zabezpieczyć ją przed utratą wody. Z powodzeniem możemy do tego wykorzystać oleje roślinne. Tworząc warstwę ochronną na skórze zabezpieczają ją przed wysychaniem. Ale nie tylko taka ochrona jest nam potrzebna. Opalanie się może spowodować oparzenia słoneczne. Aby im zapobiec stosujemy filtry UV. I znowu przychodzą nam z pomocą oleje! Albo w czystej postaci albo jako składniki kremów i balsamów do opalania.
Jednym z najchętniej wybieranych naturalnych preparatów do opalania jest masło kakaowe. Zawarte w nim witaminy chronią naskórek przed procesami utleniania. Masło kakaowe wspomaga również produkcję kolagenu, wygładza, nawilża i sprawia, że skóra jest miękka i pełna blasku.

5. Umiar!

Przebywanie na słońcu poprawia samopoczucie, umożliwia syntezę witaminy D i pozwala cieszyć się opalenizną, ale wszystko z umiarem. Zbyt długie opalanie może skończyć się oparzeniami słonecznymi. Ból i pieczenie można łagodzić żelem aloesowym, który przynosi ulgę i przyspiesza gojenie podrażnionej skóry.