Leki ziołowe i ich zastosowanie

Ziołolecznictwo to temat, z którym spotkał się z każdy z nas. Okazuje się bowiem, że zioła to nie tylko wyjątkowe walory smakowe, ale także właściwości lecznicze wykorzystywane od wieków w celu złagodzenia objawów wielu chorób oraz dolegliwości. Niewątpliwą zaletą terapii bazujących na ziołach jest to, że są one naturalne, pozbawione szkodliwych substancji, a także wykazują łagodne, aczkolwiek skutecznie działanie dla organizmu.

Czytaj dalej Leki ziołowe i ich zastosowanie

Aminokwasy- jak ważne są dla funkcjonowania naszego organizmu?

Czym są aminokwasy?

Kwasy aminowe, zwane także aminokwasami, to związki organiczne, które w zależności od struktury oraz budowy w różnym stopniu wpływają na nasz organizm.

Wszystkie aminokwasy, które są materiałem budulcowym białek w naszym organizmie, to tak zwane aminokwasy białkowe, których jest aż 20. Istnieją również aminokwasy niebiałkowe, które pełnią inne funkcje niż budulcową, ich jest ponad 300. Czytaj dalej Aminokwasy- jak ważne są dla funkcjonowania naszego organizmu?

Zielona kawa i jej właściwości

Od kilku lat na popularności zyskuje pewien napój, zwany także “surową kawą”, z uwagi na kolor nasion. Zielona kawa pita jest przez osoby, które z różnych powodów nie mogą rozkoszować się smakiem tradycyjnej “małej czarnej”. Skąd wzięła się taka popularność zielonej kawy? Wszystko dzięki jej wyjątkowym właściwościom.

Czytaj dalej Zielona kawa i jej właściwości

Cudowna moc olejów. Lniany, z awokado, z wiesiołka, kokosowy – kiedy stosować?

Na półkach aptek i zielarni znaleźć można wiele olejków różnego pochodzenia. Które z nich wybrać w zależności od naszych potrzeb i które z nich stosować przy określonych dolegliwościach? Przedstawiamy krótką charakterystykę olejków z wybranych roślin.

Czytaj dalej Cudowna moc olejów. Lniany, z awokado, z wiesiołka, kokosowy – kiedy stosować?

Stewia – czym jest i jaką najlepiej wybrać?

W dzisiejszych czasach bardzo popularne są produkty niskokaloryczne i takie, które nie wpływają negatywnie na nasz organizm. Wiele osób poszukuje zamienników stosowanych na co dzień substancji. Jedną z nich z całą pewnością jest cukier, bez którego niektórzy nie mogą sobie wyobrazić funkcjonowania.

Dodawany jest on do kawy, herbaty, do potraw i oczywiście do wypieków. Jednak nie od dziś wiadomo, że jego nadmiar jest bardzo szkodliwy.

Całe szczęście w większości przypadków cukier może być zastąpiony stewią.

Czytaj dalej Stewia – czym jest i jaką najlepiej wybrać?

Olej z wiesiołka nie tylko na skórę – kiedy jeszcze warto go stosować?

Wiesiołek to roślina dwuletnia, o czteropłatkowych, delikatnych kwiatach (zwykle koloru żółtego, choć zdarzają się również kwiaty białe, fioletowe czy różowe) oraz wydłużonych liściach. Roślina ta – oprócz łacińskiej nazwy Oenothera – określana jest jako nocna świeca, z uwagi na fakt, że zapylana jest najczęściej przez motyle prowadzące nocny tryb życia. Wiesiołek od lat stosowany jest jako naturalne lekarstwo czy składnik kosmetyków. Na jakie dolegliwości można stosować Wiesiołka?

Czytaj dalej Olej z wiesiołka nie tylko na skórę – kiedy jeszcze warto go stosować?

Miód manuka – właściwości i zastosowanie

O dobroczynnych właściwościach miodów pochodzących z różnych gatunków kwiatów wiemy już od dawna. Wspaniale zastępują cukier w różnych napojach i są doskonałym – naturalnym – lekarstwem na wszelkiego rodzaju choroby. Istnieje jednak pewien rodzaj miodu, który od tradycyjnych produktów pszczelich różni się nie tylko ceną, ale również pochodzeniem czy wyjątkowymi właściwościami. Mowa oczywiście o miodzie manuka. Czytaj dalej Miód manuka – właściwości i zastosowanie

Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem?

Wraz z końcem okresu jesienno-zimowego naturalnie nadchodzi czas wiosenno-letni. Dla niektórych jest to powód do radości – wszak wreszcie można pożegnać październikową pluchę oraz styczniowe mrozy i przywitać zieleniące się drzewa oraz nagły wzrost temperatury powietrza. Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich jest to powód do radości – wiele osób cierpi bowiem w tym okresie na tak zwane “przesilenie wiosenne”. Co to takiego i jak sobie radzić z objawami przesilenia?

Czytaj dalej Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem?

Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dla wielu z nas jednym z codziennych rytuałów jest stosowanie różnego rodzaju kosmetyków – kremów, maseczek, past do zębów i innych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą, mężczyzną, osobą młodszą czy starszą – niemal każdy z nas używa jakiegoś rodzaju kosmetyku. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek, nad ich pochodzeniem, składem oraz wpływem na nasze zdrowie? Czytaj dalej Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?