Stewia – czym jest i jaką najlepiej wybrać?

W dzisiejszych czasach bardzo popularne są produkty niskokaloryczne i takie, które nie wpływają negatywnie na nasz organizm. Wiele osób poszukuje zamienników stosowanych na co dzień substancji. Jedną z nich z całą pewnością jest cukier, bez którego niektórzy nie mogą sobie wyobrazić funkcjonowania.

Dodawany jest on do kawy, herbaty, do potraw i oczywiście do wypieków. Jednak nie od dziś wiadomo, że jego nadmiar jest bardzo szkodliwy.

Całe szczęście w większości przypadków cukier może być zastąpiony stewią.

Czytaj dalej Stewia – czym jest i jaką najlepiej wybrać?

Olej z wiesiołka nie tylko na skórę – kiedy jeszcze warto go stosować?

Wiesiołek to roślina dwuletnia, o czteropłatkowych, delikatnych kwiatach (zwykle koloru żółtego, choć zdarzają się również kwiaty białe, fioletowe czy różowe) oraz wydłużonych liściach. Roślina ta – oprócz łacińskiej nazwy Oenothera – określana jest jako nocna świeca, z uwagi na fakt, że zapylana jest najczęściej przez motyle prowadzące nocny tryb życia. Wiesiołek od lat stosowany jest jako naturalne lekarstwo czy składnik kosmetyków. Na jakie dolegliwości można stosować Wiesiołka?

Czytaj dalej Olej z wiesiołka nie tylko na skórę – kiedy jeszcze warto go stosować?

Miód manuka – właściwości i zastosowanie

O dobroczynnych właściwościach miodów pochodzących z różnych gatunków kwiatów wiemy już od dawna. Wspaniale zastępują cukier w różnych napojach i są doskonałym – naturalnym – lekarstwem na wszelkiego rodzaju choroby. Istnieje jednak pewien rodzaj miodu, który od tradycyjnych produktów pszczelich różni się nie tylko ceną, ale również pochodzeniem czy wyjątkowymi właściwościami. Mowa oczywiście o miodzie manuka. Czytaj dalej Miód manuka – właściwości i zastosowanie

Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem?

Wraz z końcem okresu jesienno-zimowego naturalnie nadchodzi czas wiosenno-letni. Dla niektórych jest to powód do radości – wszak wreszcie można pożegnać październikową pluchę oraz styczniowe mrozy i przywitać zieleniące się drzewa oraz nagły wzrost temperatury powietrza. Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich jest to powód do radości – wiele osób cierpi bowiem w tym okresie na tak zwane “przesilenie wiosenne”. Co to takiego i jak sobie radzić z objawami przesilenia?

Czytaj dalej Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem?

Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dla wielu z nas jednym z codziennych rytuałów jest stosowanie różnego rodzaju kosmetyków – kremów, maseczek, past do zębów i innych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą, mężczyzną, osobą młodszą czy starszą – niemal każdy z nas używa jakiegoś rodzaju kosmetyku. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek, nad ich pochodzeniem, składem oraz wpływem na nasze zdrowie? Czytaj dalej Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zdrowy krok w Nowy Rok – postanowienia na 2019

Jeszcze nie tak dawno witaliśmy hucznie Nowy Rok – teraz standardowo pora na noworoczne postanowienia, które każdy z nas powinien przed sobą postawić. Choć dla niektórych mogą to być tylko puste obietnice, warto zastanowić się, co chcemy w sobie zmienić w nadchodzących miesiącach – jest ku temu doskonała okazja.

Czytaj dalej Zdrowy krok w Nowy Rok – postanowienia na 2019

Zdrowy prezent na Święta, czyli koniec ze skarpetkami pod choinką

Prawdopodobnie jednym z najbardziej znienawidzonym upominkiem, jaki można znaleźć pod świątecznym drzewkiem, są wspomniane w tytule skarpetki. Nie chodzi o to, że są one nieprzydatne, ale zazwyczaj kupowane są w ostateczności, kiedy nie mamy żadnego innego pomysłu. Aby uniknąć wigilijnego rozczarowania, przedstawiamy kilka inspiracji na zdrowe, świąteczne prezenty.

Czytaj dalej Zdrowy prezent na Święta, czyli koniec ze skarpetkami pod choinką

Jakie znaczenie i właściwości mają potrawy wigilijne?

Już za kilka dni wszyscy zasiądziemy przy wigilijnym stole. Zwykle okrytym białym obrusem, pod który wkładamy słomę. Obowiązkowo z jednym dodatkowym nakryciem dla niespodziewanego gościa. Zgodnie ze starym obyczajem musi znaleźć się na nim 12 dań – płodów pola, lasu, sadu i wody. W tradycji chrześcijańskiej liczba ta nawiązuje do apostołów, natomiast według wierzeń ludowych oznacza liczbę miesięcy w roku. Aby w kolejnym roku w żadnym miesiącu niczego w domu nie zabrakło, należy spróbować każdego dania. Jakie potrawy królują w tym dniu na polskich stołach? Czytaj dalej Jakie znaczenie i właściwości mają potrawy wigilijne?

Znaczenie rytmu okołodobowego

Świat stworzony jest w sposób doskonały. Przyroda działa jak sprawnie funkcjonujący mechanizm. Dopóki nie zostanie zakłócony. Jeden wadliwy trybik może spowodować ogromne konsekwencje i doprowadzić do zepsucia wielu układów. Człowiek również jest częścią tego systemu. Jeszcze do niedawna umieliśmy dostosować się do zmieniających z się cyklicznie warunków środowiskowych. Niestety postęp techniczny oddala nas od pierwotnego stylu życia, co przekłada się na coraz gorszy stan zdrowia ludzi. Nie bez powodu mówi się o chorobach cywilizacyjnych. Mianem tym określa się schorzenia wynikające właśnie z rozwoju cywilizacji i odejścia od naturalnego rytmu okołodobowego. Czytaj dalej Znaczenie rytmu okołodobowego