Olej z wiesiołka nie tylko na skórę – kiedy jeszcze warto go stosować?

Wiesiołek to roślina dwuletnia, o czteropłatkowych, delikatnych kwiatach (zwykle koloru żółtego, choć zdarzają się również kwiaty białe, fioletowe czy różowe) oraz wydłużonych liściach. Roślina ta – oprócz łacińskiej nazwy Oenothera – określana jest jako nocna świeca, z uwagi na fakt, że zapylana jest najczęściej przez motyle prowadzące nocny tryb życia. Wiesiołek od lat stosowany jest jako naturalne lekarstwo czy składnik kosmetyków. Na jakie dolegliwości można stosować Wiesiołka?

Cenne nasiona

To, co najlepsze w Wiesiołku, ukryte jest w jego nasionach. Nienasycone oraz nasycone kwasy tłuszczowe (omega 6, 9, kwas palmitynowy, stearynowy), sterole roślinne, białko, witamina E, magnez, selen, cynk czy wapń – wszystko to znaleźć można w niewielkich i twardych nasionach Wiesiołka.

Jak już wspomniano, Wiesiołek (a raczej wyciąg z tej rośliny) jest składnikiem wielu kosmetyków czy lekarstw – najczęściej występuje on w postaci oleju tłoczonego na zimno, który można dodawać do jedzenia lub stosować na skórę czy włosy. Nierzadko spożywane są też same nasiona tej dobroczynnej rośliny – w formie zmielonej lub całej dodaje się go do serów, jogurtów i innych posiłków. W aptekach lub sklepach zielarskich znajdziemy też herbaty i napary z Wiesiołka.

Warto pamiętać, że olej z Wiesiołka może być przyjmowany wyłącznie na zimno, gdyż podgrzanie go sprawia, że traci on swoje lecznicze właściwości.

Na co warto stosować olej z Wiesiołka?

Wyciąg z rośliny stosowany jest szczególnie na wszelkie problemy skórne – olej z Wiesiołka łagodzi objawy egzemy, zmniejsza uczucie świądu, niweluje zaczerwienienie i obrzęk. Oprócz egzemy, olej można też z powodzeniem stosować w przypadku atopowego zapalenia skóry, gdyż zmniejsza on jej suchość oraz świąd.

Warto go stosować także przy trądziku – przyjmując olej zarówno doustnie (co pomaga utrzymać równowagę hormonalną), ale również smarując dotknięte chorobą miejsca, przez co poprawia się kondycja skóry.

Zaburzona równowaga hormonalna wpływa też negatywnie na nasze włosy, co w konsekwencji powodować może nadmierne wypadanie włosów. Zapobiec może niemu regulowanie poziomu hormonów poprzez regularne spożywanie oleju z kwiatów Wiesiołka. Podobnie jak w przypadku trądziku, olej można stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie, wcierając go w skórę głowy czy dodając do obecnie używanego szamponu.

Olej z Wiesiołka szczególnie polecany jest kobietom w każdym wieku, gdyż doskonale radzi on sobie z typowo kobiecymi dolegliwościami, takimi jak bóle czy ogólne obniżenie nastroju podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tego wyciąg z nasion mogą stosować Panie przechodzące menopauzę.

Szczególnie polecany jest też olej z Wiesiołka kobietom starającym się o dziecko – kwasy zawarte w nasionach rośliny wspomagają bowiem funkcjonowanie układu rozrodczego.

To tylko wybrane właściwości olejku z Wiesiołka, bowiem lista dolegliwości, które on łagodzi jest bardzo długa – reumatyzm, osteoporoza, cukrzyca czy choroby serca. Warto włączyć olej z Wiesiołka do codziennej diety, gdyż pomaga on również w odchudzaniu.

Miód manuka – właściwości i zastosowanie

O dobroczynnych właściwościach miodów pochodzących z różnych gatunków kwiatów wiemy już od dawna. Wspaniale zastępują cukier w różnych napojach i są doskonałym – naturalnym – lekarstwem na wszelkiego rodzaju choroby. Istnieje jednak pewien rodzaj miodu, który od tradycyjnych produktów pszczelich różni się nie tylko ceną, ale również pochodzeniem czy wyjątkowymi właściwościami. Mowa oczywiście o miodzie manuka. Czytaj dalej Miód manuka – właściwości i zastosowanie

Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem?

Wraz z końcem okresu jesienno-zimowego naturalnie nadchodzi czas wiosenno-letni. Dla niektórych jest to powód do radości – wszak wreszcie można pożegnać październikową pluchę oraz styczniowe mrozy i przywitać zieleniące się drzewa oraz nagły wzrost temperatury powietrza. Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich jest to powód do radości – wiele osób cierpi bowiem w tym okresie na tak zwane “przesilenie wiosenne”. Co to takiego i jak sobie radzić z objawami przesilenia?

Czytaj dalej Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem?

Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dla wielu z nas jednym z codziennych rytuałów jest stosowanie różnego rodzaju kosmetyków – kremów, maseczek, past do zębów i innych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą, mężczyzną, osobą młodszą czy starszą – niemal każdy z nas używa jakiegoś rodzaju kosmetyku. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek, nad ich pochodzeniem, składem oraz wpływem na nasze zdrowie? Czytaj dalej Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zdrowy krok w Nowy Rok – postanowienia na 2019

Jeszcze nie tak dawno witaliśmy hucznie Nowy Rok – teraz standardowo pora na noworoczne postanowienia, które każdy z nas powinien przed sobą postawić. Choć dla niektórych mogą to być tylko puste obietnice, warto zastanowić się, co chcemy w sobie zmienić w nadchodzących miesiącach – jest ku temu doskonała okazja.

Czytaj dalej Zdrowy krok w Nowy Rok – postanowienia na 2019

Zdrowy prezent na Święta, czyli koniec ze skarpetkami pod choinką

Prawdopodobnie jednym z najbardziej znienawidzonym upominkiem, jaki można znaleźć pod świątecznym drzewkiem, są wspomniane w tytule skarpetki. Nie chodzi o to, że są one nieprzydatne, ale zazwyczaj kupowane są w ostateczności, kiedy nie mamy żadnego innego pomysłu. Aby uniknąć wigilijnego rozczarowania, przedstawiamy kilka inspiracji na zdrowe, świąteczne prezenty.

Czytaj dalej Zdrowy prezent na Święta, czyli koniec ze skarpetkami pod choinką

Jakie znaczenie i właściwości mają potrawy wigilijne?

Już za kilka dni wszyscy zasiądziemy przy wigilijnym stole. Zwykle okrytym białym obrusem, pod który wkładamy słomę. Obowiązkowo z jednym dodatkowym nakryciem dla niespodziewanego gościa. Zgodnie ze starym obyczajem musi znaleźć się na nim 12 dań – płodów pola, lasu, sadu i wody. W tradycji chrześcijańskiej liczba ta nawiązuje do apostołów, natomiast według wierzeń ludowych oznacza liczbę miesięcy w roku. Aby w kolejnym roku w żadnym miesiącu niczego w domu nie zabrakło, należy spróbować każdego dania. Jakie potrawy królują w tym dniu na polskich stołach? Czytaj dalej Jakie znaczenie i właściwości mają potrawy wigilijne?

Znaczenie rytmu okołodobowego

Świat stworzony jest w sposób doskonały. Przyroda działa jak sprawnie funkcjonujący mechanizm. Dopóki nie zostanie zakłócony. Jeden wadliwy trybik może spowodować ogromne konsekwencje i doprowadzić do zepsucia wielu układów. Człowiek również jest częścią tego systemu. Jeszcze do niedawna umieliśmy dostosować się do zmieniających z się cyklicznie warunków środowiskowych. Niestety postęp techniczny oddala nas od pierwotnego stylu życia, co przekłada się na coraz gorszy stan zdrowia ludzi. Nie bez powodu mówi się o chorobach cywilizacyjnych. Mianem tym określa się schorzenia wynikające właśnie z rozwoju cywilizacji i odejścia od naturalnego rytmu okołodobowego. Czytaj dalej Znaczenie rytmu okołodobowego

Naturalne, zdrowe i unikatowe prezenty świąteczne

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Kolorowe lampki, bombki, ozdoby świąteczne wprowadzają magiczny nastrój w coraz dłuższe wieczory. Odliczamy dni do Wigilii, a tym samym przygotowujemy się do spotkania z najbliższymi i najważniejszymi osobami w naszym życiu. Myśli coraz częściej krążą wokół upominków, którymi zamierzamy obdarować rodzinę i przyjaciół. Najlepiej, aby były one wyjątkowe, unikatowe, ale jednocześnie zdrowe i w przystępnej cenie. Dlatego dziś przychodzimy z pomocą i proponujemy kilka naturalnych produktów. Stanowią one doskonałą alternatywę do upominkowych zestawów świątecznych dostępnych w sieciówkach. Czytaj dalej Naturalne, zdrowe i unikatowe prezenty świąteczne